در حالی که به این سوال پاسخ می‌دهیم که اتصال دامنه به ‌هاست چگونه است، برای داشتن یک وب سایت ایده‌آل در دنیای آنلاین، اولین قدم انتخاب نام دامنه و گام بعدی خرید ‌هاست است. پس از انتخاب نام دامنه، مهمترین مطلبی که باید در نظر داشته باشید این‌ست که وب‌سایت شما بدون اتصال دامنه به‌ هاست کار نخواهد کرد.

اگر در ابتدای راه هستید، باید با انتخاب نام دامنه برای کسب‌وکار خود و ثبت آن شروع کنید. در واقع نام دامنه همان آدرس شما در اینترنت خواهد بود. اگر نام دامنه و بستر میزبانی شما آماده است، می‌توانیم فرایند اتصال نام دامنه به حساب میزبانی را آغاز کنیم. در این مقاله به شما خواهیم گفت اتصال دامنه به ‌هاست سی‌پنل و دایرکت‌ادمین آشنا خواهیم شد.

دامنه چیست؟

دامنه چیست؟ - اتصال دامنه به هاست

اغلب از هم می‌پرسیم که نام دامنه چیست و دامنه‌ها چگونه کار می‌کنند؟ اگر مبتدی هستید، ممکن است شنیده باشید که برای ایجاد وب سایت به دامنه نیاز دارید.

با این حال، بسیاری از مبتدیان نام دامنه را با وب سایت یا سرویس میزبانی وب سایت اشتباه می‌گیرند.

نام دامنه آدرس وب سایت شما است که افراد در نوار آدرس مرورگر برای بازدید از وب سایت شما تایپ می‌کنند. به زبان ساده، اگر وب سایت شما یک خانه بود، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

به بیان دقیق تر، اینترنت یک شبکه عظیم از رایانه‌ها است که از طریق شبکه جهانی به یکدیگر متصل شده‌اند. هر کامپیوتر در این شبکه می‌تواند با رایانه‌های دیگر ارتباط برقرار کند.

به هر رایانه یک آدرس IP برای شناسایی آن اختصاص داده می‌شود. IP مجموعه ای از اعداد است که یک کامپیوتر خاص را در اینترنت شناسایی می‌کند. یک آدرس IP معمولی به این شکل است: 66.249.66.1

در حال حاضر به یاد آوردن آدرس IP بسیار دشوار است. تصور کنید نیاز باشد از چنین شماره‌هایی برای بازدید از وب سایت‌های مورد علاقه خود استفاده کنید. در نتیجه نام دامنه برای حل این مشکل ابداع شد.

امروزه اگر می‌خواهید از یک وب سایت دیدن کنید، نیازی به وارد کردن یک رشته طولانی از اعداد ندارید. در عوض، می‌توانید با تایپ کردن نام دامنه ای که به راحتی در نوار آدرس مرورگر خود ذخیره می‌شود، از آن بازدید کنید. به عنوان مثال دامنه webramz.com را در مرورگر وارد کنید بدون نیاز به دانستن IP، می‌توانید به سایت مورد نظر متصل شوید.

ثبت دامنه ir و یا بین‌الملل از طریق شرکت های ثبت کننده دامنه انجام می‌شود و مالکیت آن دامنه به مدت معلوم برای شما می‌باشد. همچنین امکان تمدید دامنه برای مدت بیشتری و یا انتقال دامنه به شرکت‌های دیگر نیز می‌باشد. قیمت دامنه‌های ملی معمولا بسیار ارزان‌تر از دامنه‌های بین‌المللی می باشد. اما بهر حال داشتن هر دو نوع دامنه پیشنهاد می‌شود.

همچنین انواع دیگری از دامنه ها نظیر اددان دامنه، ساب دامنه (جهت اطلاعات بیشتر در مورد این که ساب دامین چیست اینجا کلیک نمایید)، دامنه‌های الیاس و… نیز وجود دارند. جهت اطلاعات بیشتر در مورد این که اددان دامنه چیست اینجا کلیک نمایید.

هاست چیست؟

هاست چیست؟ - اتصال دامنه به هاست

پس از ثبت و خرید دامنه نوبت به تهیه هاست می‌رسد. میزبانی وب یا‌ هاست سرویسی است که به سازمان‌ها و افراد اجازه می‌دهد وب سایت یا صفحه وب را روی اینترنت ارسال کنند. شرکت‌ هاستینگ یا ارائه دهنده خدمات میزبانی وب، شرکتی است که فناوری‌ها و خدمات مورد نیاز وب سایت یا صفحه وب را برای مشاهده در اینترنت ارائه می‌دهد.

برای این که متوجه شوید‌ هاست چیست، باید بدانید که وب سایت‌ها در رایانه‌های خاصی به نام سرور (server)، میزبانی یا ذخیره می‌شوند. وقتی کاربران اینترنت می‌خواهند وب سایت شما را مشاهده کنند، تنها کاری که باید انجام دهند این است که آدرس یا دامنه وب سایت شما را در مرورگر خود تایپ کنند. سپس رایانه آنها به سرور متصل می‌شود و صفحات وب شما از طریق مرورگر به آنها تحویل داده می‌شود.

DNS چیست؟

DNS چیست؟ - اتصال دامنه به هاست

DNS یا سیستم نام دامنه، یک سرویس توزیع شده جهانی است که نامهای قابل خواندن برای انسان مانند www.webramz.com را به آدرس‌های IP عددی مانند 192.0.2.1 که رایانه‌ها برای اتصال به یکدیگر استفاده می‌کنند، ترجمه می‌کند. سیستم DNS اینترنت با مدیریت نگاشت بین اسامی ‌و اعداد شبیه به دفترچه تلفن عمل می‌کند.

در واقع برای این که بدانید dns چیست، می توان گفت، سرورهای DNS درخواست‌های نام را به آدرس IP ترجمه می‌کنند و کنترل می‌کنند که کاربر نهایی هنگام تایپ نام دامنه در مرورگر وب خود به کدام سرور دسترسی پیدا می‌کند. به این درخواست‌ها queries می‌گویند.

رکورد NS چیست؟

رکورد NS چیست - اتصال دامنه به هاست

رکورد NS (Name Server Record) برای اصلاح عملکرد نام دامنه بسیار مهم است. این نوع سوابق برای شناسایی نام سرور DNS استفاده می‌شود و در نتیجه، دسترسی به نام دامنه درخواست شده را تضمین می‌کند.

هر زمان که به یک ارائه دهنده خدمات میزبانی جدید متصل می‌شوید، باید سوابق NS را تغییر دهید . (این کار ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد، زیرا تغییر در NS باید در کل اینترنت پخش شود.)

همچنین به لطف خدمات خاصی که توسط ثبت کننده‌های دامنه و شرکت‌هایی که میزبانی وب را ارائه می‌دهند، می‌توانید نام دامنه خود را از طریق دسترسی به پنل مدیریت DNS و مدیریت WHOIS کنترل کنید.

نحوه اتصال دامنه به هاست

نحوه اتصال دامنه به هاست

۱. دامنه و ‌هاست از یک شرکت خریداری شده باشد

در صورتی که‌ هاست و دامنه را از یک شرکت تهیه نموده باشید، معمولا به طور پیش فرض، dnsها توسط شرکت‌ هاستینگ تنظیم می شوند. همچنین در صورت نیاز شما می‌توانید وارد پنل مدیریتی دامنه خود شده و dnsها را به دلخواه تنظیم نمایید.

۲. دامنه و ‌هاست از دو شرکت مجزا خریداری شده باشد

در صورتی که ‌هاست و دامنه را از دو شرکت مجزا تهیه نموده باشید، شما می‌بایست با شرکت ‌هاستینگ خود تماس حاصل نموده و dns‌های مربوطه را از ایشان بپرسید. سپس وارد پنل مدیریتی دامنه خود شده و dns ها را به شرح زیر تنظیم نمایید. همچنین شما میتوانید dns‌ها را در اختیار شرکت ثبت کننده دامنه قرار داده تا ایشان dns‌ها را روی‌ هاست شما تنظیم نمایند.

اتصال دامنه به‌ هاست در سی‌پنل

اتصال دامنه به‌ هاست در سی‌پنل

در این راهنمای ساده به شما نشان می‌دهیم که چگونه دامنه خود را به cPanel/WHM متصل کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه cpanel چیست مقاله زیر را بخوانید.

برای پیکربندی نام سرورها در whm، مراحل زیر را انجام دهید:

به رابط اصلی WHM’s WebHost Manager Setup در مسیر زیر بروید.

WHM >> Home >> Server Configuration >> Basic WebHost Manager Setup

در پایین رابط، نام سرورهای مورد نظر را در کادرهای متنی وارد کنید و سپس روی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

همچنین برای ایجاد رکورد A یا AAAA برای سرورهای نام خود، مراحل زیر را انجام دهید:

در کنار کادر متنی name server های مورد نظر، روی پیکربندی رکوردهای آدرس کلیک کنید. یک رابط جدید ظاهر می شود و سیستم جستجوی DNS را در نام سروری که وارد کرده اید انجام میدهد. سپس آدرس های IP را در کادرهای متن مناسب به روز کنید.

فرض کنید شما دارای vps با cPanel/WHM هستید و فقط یک نام دامنه خریداری کرده اید، اما مطمئن نیستید که چگونه واقعاً آن را به cPanel/WHM خود متصل کنید.

جهت این کار این 3 مرحله ساده را دنبال کنید:

۱) به WHM خود وارد شوید و یک حساب جدید ایجاد کنید. در قسمت نام دامنه ثبت شده، لطفا نام دامنه خود را وارد کنید.

۲) اکنون به ثبت کننده نام دامنه خود (محلی که دامنه خود را از آنجا خریداری کرده اید) وارد شوید.

شما حداقل باید ۲ نام سرور را وارد نمایید. سپس NS1 و NS2 را به آدرس IP VPS خود وصل کنید.

۳) حال از شرکت ثبت کننده دامنه بخواهید این دو dns را روی دامنه شما تغییر دهند.

(مراحل انجام این کار متفاوت است، بسته به شرکت ثبت کننده نام دامنه‌ای که استفاده می‌کنید، لطفاً با آنها مشورت کنید.)

پس از اتمام هر ۳ مرحله، همه چیز آماده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چند ساعت منتظر بمانید تا همه سرورهای dns در سطح جهانی بازخوانی می‌شوند.

اتصال دامنه به‌ هاست در دایرکت‌ادمین

جهت این کار وارد محیط دایرکت ادمین خود به آدرس https://directadmin.example.com:2222 شوید. سپس مدیریت سرور را باز کرده و روی Administrator Settings کلیک کنید. جهت اطلاعات بیشتر مقاله دایرکت ادمین چیست را مطالعه کنید.
حال برگه تنظیمات سرور را باز کرده و مقادیر dns را جایگزین NS1 و NS2 کرده و روی SAVE کلیک کنید.

اتصال دامنه به vps

اتصال دامنه به vps

جهت اتصال دامنه به سرور مجازی خود میتوانید به یکی از سه روش زیر اقدام نمایید.

۱- اتصال از طریق رکورد A

این روش یک راه حل بسیار ساده است که شامل تغییر رکورد A فعلی شما در zone معتبر DNS می‌شود. این بدان معناست که تغییر رکورد A باید در سروری که DNS‌های شما در حال حاضر به آن اشاره میکنند، انجام شود. جهت انجام این کار می‌توانید دو رکورد A مربوطه را به همراه IP آن به شرح زیر اضافه کنید.

توجه داشته باشید که به جای example.com شما باید نام دامنه خود و به جای IP زیر IP سرور خود را وارد نمایید.

Address Type TTL Name
153.92.211.25 A 14400 example.com
153.92.211.26 A 14400 www.example.com

اگر مطمئن نیستید نام دامنه شما در حال حاضر به کجا اشاره می‌کند، می‌توانید به راحتی از ابزارهای جستجوی DNS استفاده کنید یا از دستور dig برای قرار دادن سوابق NS استفاده کنید. اجرای دستور زیر از طریق ترمینال این کار را انجام می‌دهد:

dig NS +short hostinger-tutorials.xyz.

۲- اتصال از طریق رکورد A و رکورد CNAME

مشابه روش قبل شما میتوانید از رکورد‌های cname نیز استفاده نمایید. هر دوی این گزینه‌ها نتیجه یکسانی را برای شما ارائه می‌دهند. با یافتن مقدار رکورد A فعلی شروع کرده و آن را با آدرس IP اختصاصی که قبلاً قرار گرفته جایگزین کنید. در زیر، نمایشی از نحوه تغییر رکوردها در ناحیه DNS را مشاهده خواهید کرد.

توجه داشته باشید که به جای example.com شما میبایست نام دامنه خود و به جای IP زیر IP سرور خود را وارد نمایید.

Address Type TTL Name
153.92.211.25 A 14400 example.com
example.com CNAME 14400 www.example.com

همچنین رکورد cname برای پارک کردن دامنه نیز استفاده می شود. دامنه پارک شده دامنه ای است که معمولاً در زیر دامنه اصلی قرار دارد. جهت اطلاعات بیشتر مقاله پارک دامنه چیست را مطالعه کنید.

۳- آموزش اتصال دامنه به سرور مجازی لینوکس

اشاره یک دامنه به VPS از طریق سرورهای نام سفارشی کمی‌پیچیده تر است، زیرا باید یک منطقه (zone) DNS جدید در سرور مجازی تنظیم کنید. این روش موقعیت DNS شما را به VPS تغییر می‌دهد، به این معنی که همه تغییرات مربوط به DNS در آینده باید از طریق منطقه ایجاد شده جدید انجام شود.

با ایجاد سرورهای فرزند جدید برای دامنه خود شروع کنید. هر ورودی باید آدرس IP اختصاصی VPS را نشان دهد. به راحتی می‌توانید این کار را با استفاده از پنل مدیریت دامنه انجام دهید.

مرحله بعدی تنظیم یک منطقه DNS برای دامنه شما در سرور مجازی است. از طریق SSH به VPS خود متصل شوید و به آدرس زیر بروید:

cd /etc /bind

سپس، یک پوشه جداگانه برای پرونده‌های منطقه DNS خود ایجاد کنید:

mkdir -p zones

جهت دسترسی به فهرست جدید ایجاد شده، دستور زیر را تایپ نمایید:

cd zones

با استفاده از دستور nano، یک فایل منطقه جدید برای دامنه خود ایجاد کنید:

nano hostinger-tutorials.xyz

میتوانید از مثال زیر استفاده کنید و همه آدرس IP و موارد دامنه را با نام دامنه واقعی خود و IP اختصاصی VPS خود جایگزین کنید:

;

; BIND data file for hostinger-tutorials.xyz

;

$TTL 3h

@ IN SOA ns1.hostinger-tutorials.xyz. admin.hostinger-tutorials.xyz. (

1 ; Serial

3h ; Refresh after 3 hours

1h ; Retry after 1 hour

1w ; Expire after 1 week

1h ) ; Negative caching TTL of 1 day

;

@ IN NS ns1.hostinger-tutorials.xyz.

@ IN NS ns2.hostinger-tutorials.xyz.

hostinger-tutorials.xyz. IN MX 10 hostinger-tutorials.xyz.

hostinger-tutorials.xyz. IN A 153.92.211.25

ns1 IN A 153.92.211.25

ns2 IN A 153.92.211.26

www IN CNAME hostinger-tutorials.xyz.

mail IN A 153.92.211.25

ftp IN CNAME hostinger-tutorials.xyz.

فایل را با فشار دادن CTRL+X ذخیره کرده و تغییرات را تأیید کنید. مرحله بعدی درج آن در پیکربندی پیش فرض bind است:

cd /etc/bind

nano named.conf.local

خطوط زیر را در پایین آن اضافه کنید و مطمئن شوید که نام فایل را با مقادیر واقعی ویرایش می‌کنید:

zone "hostinger-tutorials.xyz" {

type master;

file "/etc/bind/zones/hostinger-tutorials.xyz";

};

همچنین توصیه می‌شود از یک DNS فورواردر پایدار استفاده کنید.

nano named.conf.options

forwarders {

8.8.4.4;

};

اکنون، همه مقادیر لازم اضافه شده است. با دستور زیر بررسی کنید که آیا ساختار فایل منطقه DNS درست است:

named-checkzone hostinger-tutorials.xyz /etc/bind/zones/hostinger-tutorials.xyz

در نهایت، سرویس اتصال DNS را راه اندازی مجدد کرده و مطمئن شوید که در حال اجرا است:

/etc/init.d/bind9 restart

/etc/init.d/bind9 start

از آنجا که همه قطعات پازل جمع آوری شده اند، آخرین مرحله تغییر سرورهای نام دامنه شما به موارد ایجاد شده جدید است. این کار را میبایست از طریق پنل مدیریت دامنه خود انجام دهید.

کلام آخر

در این آموزش، ما روش ‌های مختلف برای اشاره نام دامنه به یک سرور خصوصی مجازی را آموخته ایم. همچنین به یاد داشته باشید که تغییرات DNS ممکن است حداقل چند ساعت طول بکشد تا در سراسر جهان منتشر شود.

در صورت داشتن هرگونه سوال، پیشنهاد یا انتقاد میتوانید موارد را با کارشناسان مجرب وب‌رمز در میان بگذارید.

[faq]

سوالات متداول

دامنه آدرس وب سایت شما در اینترنت است و به دو روش زیر استفاده می‌شود:
  • نام دامنه نامی‌است که در مرورگر اینترنت وارد شده و به شما این امکان را می‌دهد که وب سایتی مانند www.webramz.com را داشته باشید.
  • نام دامنه بخشی از آدرس ایمیل کسب و کار شما است، به عنوان مثال : fred@webramz.com

دامنه سطح بالا (TLD) قسمتی از نام دامنه است که در انتهای بعد از نقطه (به عنوان مثال com در دامنه https://www.webramz.com) یافت می‌شود. دامنه‌های مختلف سطح بالا .com، .org، .biz، .net و غیره وجود دارد. جهت اطلاع از این که tld چیست اینجا کلیک نمایید.

DNS یا Domain Name System یک سیستم سلسله مراتبی از پایگاه داده است که وظیفه نگاشت نام‌های دامنه به آدرس‌های IP مربوطه را بر عهده دارد.

کد مجوز (یا کد EPP) نوعی رمز عبور است که برای محافظت از دامنه شما در مقابل انتقال به ثبت کننده دیگر بدون اطلاع صاحب دامنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کد توسط ثبت کننده ای که در آن ثبت شده است به دامنه اختصاص داده می‌شود. وقتی تصمیم می‌گیرید دامنه خود را به ثبت کننده دیگری منتقل کنید، باید این کد را ارائه دهید.

پروفایل DNS یک ابزار مناسب برای مدیریت چندین دامنه است. پروفایل‌های DNS شامل لیستی از سرورهای نام می‌شود، بنابراین به جای مشخص کردن سرورهای نام برای هر دامنه به طور جداگانه، می‌توانید پروفایل DNS مناسب برای یک دامنه یا گروهی از دامنه‌ها را انتخاب کنید. در صورت نیاز به ایجاد تغییرات می‌توانید پروفایل مربوطه را تغییر دهید. در نتیجه تنظیمات جدید برای همه دامنه‌های دارای این پروفایل اعمال می‌شود.

منبع : ae.godaddy.com www.wpbeginner.com www.website.com aws.amazon.com plesk.com crm.vpscheap.net hostinger.com support.google.com hostinger.com domainclub.com purpledogdesign.com

بخشی از آمار خدمات وب رمز

تعداد خدمت ارائه شده

150
پروژه سئو
420
پروژه طراحی سایت
69000
خدمات هاست
220000
ثبت دامنه

در وب‌رمز رضایت مشتریان اولویت ماست

کارفرمایان در مورد ما چه می‌گویند

خانم مهندس درفشی

خانم مهندس درفشی

مدیر سایت "آژانس ارتباطات دان"
آقای مهندس منظمی

آقای مهندس منظمی

مدیر "هلدینگ گام"
خانم مهندس اسدی

خانم مهندس اسدی

مدیر دیجیتال مارکتینگ "ایران ادونچر"
آقای مهندس طالب زاده

آقای مهندس طالب زاده

مدیر مجموعه مهاجرتی - تحصیلی "کانادا از ایران"

برخی برندها که افتخار خدمت به آنها را داشتیم

جایگاه برند معظم شما اینجاست..

webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers

تعدادآرا: 966 - میانگین: 4.8

رأی شما ثبت شد.