درآمد سئو یکی از موضوعاتی است که بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه دیجیتال مارکتینگ در مورد آن سوال می‌کنند. سئو یا بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو، فرآیندی است که با استفاده از آن می‌توان رتبه و بازدید سایت را در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو بهبود داد و رتبه اول گوگل را تصاحب کرد.

سئو، حرفه‌ای پرطرفدار و پردرآمد است که با توجه به رشد روزافزون اینترنت و تجارت الکترونیک، اهمیت آن روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. اما آیا واقعاً درآمد سئو در ایران به اندازه‌ای که بعضی‌ها ادعا می‌کنند، هست یا خیر؟ آیا سئو شغلی آسان و راحت است که با چند ترفند ساده می‌توان در آن به موفقیت رسید؟ آیا بازار کار سئو در ایران رقابتی است و چه آینده‌ای در انتظار آن است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد و درآمد سئو در ایران را از دیدگاه‌های مختلف بررسی می‌کنیم. همچنین نگاهی به درآمد سئوکاران در سایر کشورهای جهان خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

بازار کار سئو در ایران چگونه است و چگونه خواهد شد؟

بازار کار سئو در ایران چگونه است و چگونه خواهد شد

بازار کار سئو در ایران در حال رشد و گسترش روزافزون است. تقاضای بالا برای خدمات سئو و بهینه‌سازی سایت‌ها برای موتورهای جستجو توسط کسب و کارهای آنلاین و حضوری در ایران، باعث ایجاد فرصت‌های شغلی زیادی برای سئوکاران و متخصصان این حوزه شده است. با افزایش رقابت در بازار کار سئو در ایران، تعداد سئوکاران نیز در حال افزایش است.

هرچه رقابت در این حوزه بیشتر می‌شود، قیما خدمات سئو نیز دستخوش تغییر خواهد شد. امروزه سئوکاران حرفه‌ای نیاز به تلاش بیشتر، به‌روزرسانی مداوم دانش خود، متخصص شدن در یک حوزه و ایجاد تمایز با دیگر همکاران خود دارند.

با توجه به این عوامل، بازار کار سئو در ایران همچنان جذاب و پررونق خواهد بود، با این حال این حوزه همیشه تحت تأثیر تغییرات الگوریتم‌های گوگل، رفتار کاربران و قوانین و مقررات خاص خود قرار خواهد گرفت. سئوکاران برای تعیین قیمت سئو در سال ۱۴۰۲ باید از این تغییرات آگاه باشند و سایت‌های خود را با آن‌ها هماهنگ کنند. همچنین، این افراد نیاز به‌روزرسانی دانش خود درباره قوانین و مقررات سئو دارند تا در این حوزه به طور مؤثر و موفق عمل کنند.

درآمد سئو در ایران از ۳ دیدگاه متفاوت

درآمد سئو در ایران به موارد مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان یک مقدار ثابت و یکسان را برای همه سئوکاران اعلام کرد. برای بررسی درآمد سئو در ایران، باید از ۳ دیدگاه متفاوت این مسئله را بررسی کنیم. این ۳ دیدگاه عبارت‌اند از: مهارت سئوکار، نوع فعالیت و محل فعالیت.

هر کدام از این دیدگاه‌ها عوامل مختلفی را در نظر می‌گیرند که تأثیر مستقیم بر درآمد سئو دارند. در این بخش، قصد داریم هر یک از این دیدگاه‌ها را به طور مفصل شرح دهیم و بررسی کنیم که چگونه می‌توان با استفاده از آن‌ها، درآمد خود را افزایش دهید. همچنین به برخی از روش‌های کسب درآمد از سئو با استفاده از سئو وب سایت خواهیم پرداخت.

پيشنهاد وب رمز: درآمد برنامه نویسی در ایران

دیدگاه اول: مهارت سئوکار

مهارت سئوکار

یکی از عوامل مهمی که بر درآمد سئوکار تأثیر دارد، مهارت و تخصص او در زمینه سئو است. سئوکاران را می‌توان بر اساس سطح مهارت و تجربه‌ای که کسب کرده‌اند به چند دسته تقسیم کرد. زیرا فردی که به تازگی در حال یاد گرفتن این مهارت‌ها است، با کسی که چندین سال در این حوزه مشغول به کار بوده است، تفاوت‌های آشکاری دارد. در ادامه این دسته‌بندی‌ها را بررسی می‌کنیم:

کارآموز

کارآموز یا intern، کسی است که تازه وارد حوزه سئو شده و دارای دانش و تجربه کم یا حتی بدون تجربه است. کارآموز معمولاً با یادگیری اصول و مفاهیم پایه‌ای مانند سئو چیست، قوانین آن چیست و انجام کارهای ساده و روتین مانند جمع‌آوری کلمات کلیدی، تحلیل رقبا، بهینه‌سازی عناوین و متاتگ‌ها، نوشتن محتوا و لینک‌دهی داخلی، مهارت خود را افزایش می‌دهد.

کارآموز نیاز به راهنمایی و نظارت دائمی دارد و نمی‌تواند به صورت مستقل کار کند یا در کار خود خلاقیت به خرج دهد. درآمد کارآموز معمولا بسیار پایین است و بستگی به نوع و محل فعالیت او متفاوت خواهد بود. برای مثال، درآمد یک کارآموز سئو در ایران، به طور متوسط ۲ الی ۴ میلیون تومان در ماه است که حقوق پایینی محسوب می‌شود، اما با گذشت زمان و یادگیری مهارت‌های تخصصی‌تر، حقوق فرد نیز افزایش خواهد یافت.

کارشناس

کارشناس سئو یا SEO Specialist، کسی است که دانش و تجربه بالاتری نسبت به کارآموز دارد و با اصول کلی سئو، الگوریتم‌ها و رویکردهای مختلف بهبود سئو وب‌سایت آشنا است. معمولا یک کارشناس سئو این توانایی را دارد که به صورت مستقل و با رعایت استانداردها، پروژه‌های سئو را انجام دهد.

این فرد علاوه بر مسلط بودن به اصول پایه‌ای سئو، با ابزارها و روش‌های پیشرفته‌تری هم آشناست و می‌تواند با تحلیل داده‌ها، راهکارهای بهبود عملکرد سایت را پیشنهاد دهد. معمولا کارشناس سئو نیاز به راهنمایی و نظارت کمتری دارد و می‌تواند با خلاقیت و منطق خود، مشکلات را حل کند.

درآمد کارشناس بالاتر از کارآموز است و بستگی به نوع و محل فعالیتش دارد و با توجه به انتظارات شرکت‌ها از فرد، متفاوت است. اما به طور متوسط، یک کارشناس سئو در ایران چیزی حدود ۷ الی ۱۵ میلیون تومان در ماه درآمد دارد.

کارشناس ارشد یا متخصص سئو

کارشناس ارشد یا متخصص سئو

کارشناس ارشد یا SEO Expert، کسی است که دانش و تجربه بسیار بالایی در زمینه سئو دارد و قادر است به صورت کاملاً مستقل و با استفاده از روش‌های نوین و پیچیده، پروژه‌های سئو را انجام دهد. کارشناس ارشد سئو علاوه بر مسلط بودن به اصول، ابزارها و روش‌های سئو، با مفاهیم تخصصی مانند الگوریتم‌های موتور جستجو گوگل، تحلیل رفتار کاربران، بهینه‌سازی تجربه کاربر، سئو تکنیکال، سئو لوکال و سئو بین‌المللی هم آشناست و می‌تواند با استفاده از آن‌ها، نتایج بسیار خوبی را برای مثال، برای سئو سایت پزشکی کسب کند.

کارشناس ارشد نیاز به راهنمایی و نظارت ندارد و می‌تواند به صورت استراتژیک و تحلیل شده، برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌های سئو را بر عهده بگیرد. درآمد کارشناس ارشد بسیار بالاتر از کارشناس و کارآموز است و با توجه به محل فعالیت و شرکتی که در آن مشغول به کار است متفاوت است. اما به طور متوسط، یک کارشناس ارشد سئو در ایران حدود ۱۰ الی ۲۵ میلیون تومان در ماه درآمد دارد.

مدیر سئو

مدیر سئو یا SEO Manager، کسی است که علاوه بر دانش و تجربه فنی در زمینه سئو، دارای مهارت‌های مدیریتی و رهبری تیم هم هست. مدیر سئو می‌تواند به صورت همزمان چندین پروژه سئو را مدیریت کند و تیم‌های سئو را هدایت و راهبری کند. مدیر با تعامل با مشتریان، نظارت بر پروژه‌ها، تخصیص منابع، حل مشکلات، گزارش‌دهی و ارزیابی عملکرد، کیفیت و بهره‌وری پروژه‌های سئو را افزایش می‌دهد.

مدیر سئو نقش حساس و مسئولانه‌ای در پروژه‌های سئو دارد و درآمد او به نحو قابل توجهی بالاتر از کارشناس ارشد است، زیرا وظایف و مسئولیت‌های بیشتر نیز دارد و تخصص و تجربه‌ی بیشتری نیز کسب کرده است. درآمد مدیر سئو به نوع و محل فعالیتش و تعداد پروژه‌ها و تعداد تیم‌های زیر نظرش بستگی دارد. به طور متوسط، یک مدیر سئو در ایران حدود ۱۶ الی ۳۶ میلیون تومان در ماه درآمد دارد.

استراتژیست سئو

استراتژیست سئو

استراتژیست سئو یا SEO Strategist، کسی است که دانش و تجربه عالی در زمینه سئو دارد و می‌تواند با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوآورانه، استراتژی‌های سئو را طراحی و پیاده‌سازی کند. استراتژیست سئو علاوه بر مسلط بودن به تمام جنبه‌های فنی و تخصصی سئو، با مفاهیم بازاریابی، روانشناسی، اقتصاد و رقابت بازار هم آشناست و می‌تواند با تحلیل نیازها و اهداف کسب‌وکار، برنامه‌های سئو را به صورت انعطاف‌پذیر و قابل اندازه‌گیری طراحی کند.

استراتژیست سئو نقش مشاور را در پروژه‌های سئو دارد و درآمد او گاهاً حتی بیشتر از مدیر سئو است. درآمد استراتژیست سئو به نوع و محل فعالیت و تعداد پروژه‌ها و مشتریان فرد بستگی دارد. بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، درآمد ماهانه استراتژیست‌های سئو در ایران به‌طور متوسط بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان است.

دیدگاه دوم: نوع فعالیت

نوع فعالیت

عامل دیگری که بر درآمد سئوکار تأثیر دارد، نوع فعالیت و شکل همکاری با مشتریان است. سئوکاران را می‌توان بر اساس نوع فعالیت و شکل همکاری به چند دسته تقسیم کرد. برای مثال، فعالیت یک سئوکار می‌تواند به شکل کارمندی و استخدامی، فریلنسری و غیره باشد. هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند که در ادامه بررسی می‌کنیم. نوع فعالیت در حوزه سئو می‌تواند یکی از حالت‌های زیر باشد:

فعالیت به صورت کارمندی

فعالیت به صورت کارمندی

فعالیت به صورت کارمندی یا Employment، شکلی از همکاری است که سئوکار با یک شرکت یا سازمان وارد همکاری می‌شود و به عنوان یک کارمند رسمی و ثابت در آن شرکت مشغول به کار می‌شود. این شکل همکاری مزایا و معایب خاص خود را دارد.

مزایا

 • درآمد ثابت و منظم
 • بیمه و مزایای اجتماعی
 • امنیت شغلی
 • احترام و اعتبار بالاتر
 • امکان شبکه‌سازی با افراد حرفه‌ای
 • یادگیری از تجربه‌های دیگران

معایب

 • محدود بودن درآمد و حقوق
 • غیر منعطف بودن زمان و مکان کار
 • محدود بودن در به‌کار بردن خلاقیت
 • پذیرفتن فشار و تعهدات شغلی
 • عدم امکان انجام اهداف شخصی

درآمد سئوکار به صورت کارمندی بستگی به نوع شرکت، حجم پروژه‌ها، سطح مسئولیت و میزان تخصص دارد. به طور متوسط، یک سئوکار به صورت کارمندی در ایران بین 8 تا 10 میلیون تومان در ماه درآمد دارد.

کار با سایت های ایرانی (درآمد ریالی)

کار با سایت‌های ایرانی نوعی از همکاری است که سئوکار با صاحبان سایت‌های ایرانی برقرار می‌کند و برای بهینه‌سازی سایت‌های آن‌ها در موتور جستجو گوگل تلاش می‌کند. این شکل همکاری مزایا و معایب خاص خود را دارد.

مزایا

 • رقابت کمتر و بازار بزرگ
 • تقاضای بالا و پروژه‌های زیاد
 • آشنایی با فرهنگ و زبان مخاطبان
 • قابل دسترس بودن صاحبان پروژه و حل سریع‌تر مشکلات

معایب

 • درآمد پایین‌تر
 • کسب اعتبار کمتر
 • عدم امکان همکاری با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی
کار با سایت های خارجی (درآمد دلاری)

کار با سایت‌های خارجی نیز نوعی همکاری است که سئوکار با صاحبان سایت‌های خارجی برقرار می‌کند و برای بهینه‌سازی سایت‌های آن‌ها در موتور جستجو گوگل انگلیسی یا سایر زبان‌ها فعالیت می‌کند. این شکل همکاری نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد.

مزایا

 • درآمد بالا به صورت دلاری
 • کسب اعتبار بیشتر از انجام پروژه‌ها
 • قابلیت ارتباط با مشتریان بزرگ و معروف

معایب

 • عدم امکان ارتباط نزدیک با صاحبان پروژه
 • رقابت بسیار بالا
 • آشنایی کمتر با فرهنگ و زبان مخاطبان

درآمد سئوکار با سایت‌های خارجی نیز به نوع سایت، حجم پروژه، مدت زمان و شکل همکاری بستگی دارد. اما به دلیل کسب درآمد به صورت دلاری، این نوع همکاری به شدت محبوب شده است.

فریلنسری

 

فریلنسری یا Freelancing، شکلی از همکاری است که سئوکار به صورت مستقل با صاحبان پروژه‌های سئو ارتباط برقرار می‌کند و برای انجام پروژه‌ها به صورت موقت قرارداد می‌بندد.

مزایا

 • درآمد نامحدود بسته به تلاش فرد
 • انعطاف‌پذیر بودن زمان و امکان دورکاری
 • امکان اجرای پروژه با استفاده از دانش و خلاقیت خود
 • امکان انتخاب کارفرما و رضایت شغلی بیشتر
 • امکان انجام پروژه‌های متنوع و چالش‌برانگیز

معایب

 • عدم امنیت شغلی
 • عدم بیمه و مزایای اجتماعی
 • فشار و استرس زیاد بیشتر
 • احتمال مواجه شدن با مشتریان سخت‌گیر و سخت‌پسند

درآمد فریلنسر به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما معمولا هرچه فریلنسر تجربه بیشتری کسب کند، می‌تواند پروژه‌های بیشتری را مدیریت و اجرا کند، در نتیجه درآمد بیشتری کسب کند. این مدل از کار معمولا سقف خاصی برای درآمد ندارد و کاملا به مهارت‌های فرد و پروژه‌ها بستگی دارد.

کار با سایت های ایرانی (درآمد ریالی)

کار با سایت‌های ایرانی یکی از راه‌های کسب درآمد فریلنسرهای سئو است. در این روش، فریلنسر با صاحبان سایت‌های ایرانی که نیاز به سئو دارند، قرارداد موقت بسته و برای بهینه‌سازی سایت‌های آن‌ها فعالیت می‌کند. درآمد فریلنسر با سایت‌های ایرانی به ریال پرداخت می‌شود. این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد.

مزایا

 • تقاضای بالا و تنوع زیاد پروژه‌ها
 • آشنایی با فرهنگ و زبان مخاطبان
 • قابل دسترس بودن صاحبان پروژه و حل سریع‌تر مشکلات

معایب

 • درآمد پایین در ازای بعضی پروژه‌ها
 • نامشخص بودن قوانین و قراردادها
 • هماهنگی دشوارتر با صاحبان پروژه

درآمد فریلنسر با سایت‌های ایرانی بستگی به پلتفرم فریلنسینگ، حجم پروژه، مدت زمان و شکل همکاری دارد و بسته به عوامل مختلف، متغیر است. معمولا یک فریلنسر در ایران، ممکن است ماهانه ۳ الی ۲۰ میلیون درآمد داشته باشد.

کار با سایت های خارجی (درآمد دلاری)

کار با سایت‌های خارجی یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد فریلنسر سئو است. در این روش، فریلنسر با صاحبان سایت‌های خارجی که نیاز به سئو دارند، قرارداد موقت می‌بندد و روی پروژه‌های آن‌ها کار می‌کند. درآمد فریلنسر با سایت‌های خارجی به دلار پرداخت می‌شود که مزیت فوق‌العاده‌ای به شمار می‌رود.

مزایا

 • درآمد بالا و دلاری
 • پرداخت منظم
 • کسب اعتبار بیشتر
 • امکان همکاری با شرکت‌های بزرگ

معایب

 • رقابت بسیار بالا در سایت‌های فریلنسینگ بین‌المللی
 • آشنایی کمتر با فرهنگ و زبان مخاطبان
 • دشواری ارتباط گرفتن با صاحبان پروژه جهت هماهنگی‌ها

درآمد فریلنسر با سایت‌های خارجی بستگی به نوع سایت، حجم پروژه، مدت زمان و شکل همکاری دارد. به طور متوسط، یک فریلنسر با سایت‌های خارجی حدود ۵۰۰۰ دلار در ماه درآمد دارد.

صاحب آژانس دیجیتال مارکتینگ

صاحب آژانس دیجیتال مارکتینگ

صاحب آژانس دیجیتال مارکتینگ یا Agency Owner، کسی است که یک شرکت یا سازمان را در زمینه ارائه خدمات دیجیتال مارکتینگ به کسب‌وکارها تاسیس کرده و از آن به عنوان منبع درآمد خود استفاده می‌کند. این شکل همکاری مزایا و معایب خاص خود را دارد.

مزایا
 • درآمد بسیار بالا و امکان افزایش درآمد
 • اعتبار و شهرت شخصی
 • امکان جذب مشتریان بزرگ و پروژه‌های بزرگ‌تر
 • امکان استخدام متخصص‌های مختلف
 • تشکیل تیم‌های حرفه‌ای
معایب
 • نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه و هزینه‌های اولیه
 • نیاز به مدیریت و رهبری تیم‌ها و پروژه‌ها
 • نیاز به رعایت قوانین و مقررات حقوقی و مالیاتی
 • نیاز به رفع ایرادات پروژه‌ها

به طور متوسط، یک صاحب آژانس دیجیتال مارکتینگ در ایران بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان در ماه درآمد دارد. این درآمد بسته به عوامل مختلفی مانند میزان تجربه، مهارت، شهر محل فعالیت و تعداد پروژه‌ها متفاوت است.

پيشنهاد وب رمز: چگونه دیجیتال مارکتر شویم

ساخت سایت شخصی و کار روی آن

ساخت سایت شخصی و کار روی آن

ساخت سایت شخصی و کار روی آن نیز روشی خلاقانه و جذاب برای کسب درآمد با سئو است. در این روش، سئوکار یک سایت شخصی با موضوع دلخواه خود را با استفاده از طراحی سایت انجام می‌دهد و با بهینه‌سازی آن برای موتورهای جستجو، بازدید کننده‌های هدف را جذب می‌کند. سپس با استفاده از روش‌های مختلف تبلیغات آنلاین، درآمد حاصل از سایت خود را افزایش می‌دهد.

برخی از روش‌های تبلیغات آنلاین عبارت‌اند از: نمایش تبلیغات گوگل AdSense، فروش محصولات یا خدمات خود یا دیگران، فروش لینک یا بنر تبلیغاتی، فروش عضویت/اشتراک ویژه، انجام دراپ شیپینگ و غیره.

این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد. درآمد سئوکار با ساخت سایت شخصی و کار روی آن بستگی به نوع سایت، حجم بازدید، نوع تبلیغات و شکل همکاری دارد. به طور متوسط، یک سئوکار با ساخت سایت شخصی و کار روی آن بین ۵ الی ۳۰ تومان در ماه درآمد دارد.

پيشنهاد وب رمز: چگونه طراح سایت شویم

دیدگاه سوم: محل فعالیت

محل فعالیت

عامل دیگری که بر درآمد سئوکار تأثیر دارد، محل فعالیت و کار او است. کار کردن در شهرهای مختلف، می‌تواند تاثیر زیادی بر درامد شما داشته باشد. برای مثال، کار کردن در شهرهای بزرگ‌تر به دلیل رونق اقتصادی بیشتر و تقاضای بالاتر، می‌تواند درآمد بیشتری برای شما به همراه داشته باشد. سئوکاران را می‌توان بر اساس محل فعالیت آن‌ها یا شهری که در آن کار می‌کنند به چند دسته تقسیم کرد. برای مثال:

تهران

تهران پایتخت و بزرگ‌ترین شهر ایران است که بیشترین جمعیت، فعالیت اقتصادی، تجاری و فرهنگی را در خود جای داده است. کار کردن در تهران مزایا و معایب خاص خود را برای سئوکاران دارد.

مزایای آن شامل بازار بزرگ‌تر، تقاضای بالا و پروژه‌های زیاد از جمله طراحی و سئو سایت شرکتی و …، درآمد بالا و مناسب، امکان دسترسی به شبکه‌های حرفه‌ای و آموزشی، امکان استفاده از امکانات و تجهیزات نوین است. معایب آن هم عبارت‌اند از رقابت بسیار بالا، هزینه‌های بالای زندگی، ترافیک و آلودگی زیاد، استرس و فشار زندگی شهری.

برای مثال کافیست عبارت “طراحی سایت تهران” را با عبارت “طراحی سایت” که همه می‌دانیم عبارتی با سرچ بالا است، مقایسه کنیم. نتیجه حیرت آور است. طبق این عکس نسبت طراحی سایت به طراحی سایت تهران ۱۶ به ۹ است. یعنی بیش از نصف.

مقایسه عبارت طراحی سایت و طراحی سایت تهران

درآمد سئوکار در تهران بستگی به نوع فعالیت، حجم پروژه، مدت زمان و شکل همکاری دارد. به طور متوسط، یک سئوکار در تهران بین ۱۰ الی ۲۰ میلیون تومان در ماه درآمد دارد.

شهرستان‌های بزرگ

شهرستان‌های بزرگ شامل شهرهایی هستند که جمعیت، فعالیت اقتصادی، تجاری و فرهنگی بالایی دارند و به عنوان مراکز استان‌های بزرگ محسوب می‌شوند. سئوکاران در شهرستان‌های بزرگ به بازاری بزرگ و پویا دسترسی دارند، همچنین از مواردی مثل تنوع و تقاضای نسبتا بالا در پروژه‌ها مانند سئو سایت فروشگاهی، درآمد مناسب، امکان دسترسی به شبکه‌های حرفه‌ای و امکان استفاده از امکانات و تجهیزات خوب برخوردارند.

معایب فعالیت در این شهرستان‌ها هم عبارت‌اند از: رقابت نسبتا بالا و بازار نامشخص، هزینه‌های زندگی متوسط، استرس و فشار زندگی شهری. درآمد سئوکار در شهرستان‌های بزرگ بستگی به نوع فعالیت، حجم پروژه، مدت زمان و شکل همکاری دارد.

شهرستان‌های کوچک

شهرستان‌های کوچک شامل شهرهایی هستند که جمعیت، فعالیت اقتصادی، تجاری و فرهنگی کمی دارند. سئوکاران در شهرستان‌های کوچک رقابتی چندانی ندارند و همزمان، تقاضای کمی برای پروژه‌های مربوط سئو دریافت می‌کنند.

همچنین، کار کردن در این شهرها درآمد بالایی ندارد اما باید این را هم در نظر بگیرید که هزینه‌های زندگی در این دسته شهرها بسیار پایین‌تر از شهرهای بزرگی مثل تهران است.

درآمد سئوکار در شهرستان‌های کوچک بستگی به نوع فعالیت، حجم پروژه، مدت زمان و شکل همکاری دارد. به طور متوسط، یک سئوکار در شهرستان‌های کوچک بین ۳ الی ۱۲ میلیون تومان در ماه درآمد دارد.

درآمد سئو در سایر کشورهای جهان

درآمد سئو در سایر کشورهای جهان

سئو یک حرفه‌ی جهانی است که در بسیاری از کشورها دارای تقاضای بالایی است. درآمد سئوکاران در سایر کشورهای جهان به عوامل مختلفی از جمله حجم و تعداد پروژه، نوع فعالیت (کارمند/فریلنسر) محل فعالیت و تقاضای بازار بستگی دارد.

در این بخش به بررسی میانگین درآمد سئوکاران در برخی از کشورهای جهان می‌پردازیم. این اطلاعات را بر اساس گزارش‌های منتشر شده در سال ۲۰۲۳ جمع‌آوری کرده‌ایم و رقم اعلام شده، به منظور کل درآمد سالانه‌ی افراد است.

آمریکا

آمریکا یکی از پیشروان صنعت دیجیتال مارکتینگ و سئو است که بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ و معروف در آن مشغول به فعالیت هستند. آمریکا بازار بزرگ و پویایی برای سئوکاران و دیجیتال مارکترها دارد که تقاضای بالا و پروژه‌های زیادی را نیز به همراه دارد.

بر اساس گزارش Glassdoor، متوسط حقوق یک کارشناس سئو در آمریکا در سال 2023، حدود 53,039 دلار است. این رقم شامل حقوق پایه، پاداش و مزایا نیز می‌شود.

پيشنهاد وب رمز: درآمد طراحی سایت در ایران

استرالیا

استرالیا یک کشور پویا و توسعه‌یافته است که صنعت دیجیتال مارکتینگ و سئو در آن به عنوان یک فرصت تجاری مهم محسوب می‌شود. استرالیا بازار مناسبی برای سئو دارد و تقاضای نسبتا بالا و پروژه‌های متنوعی را به همراه دارد.

بر اساس گزارش Glassdoor، متوسط حقوق یک کارشناس سئو در استرالیا در سال 2023، حدود 55,000 دلار استرالیا است. این رقم معادل 39,700 دلار آمریکا است.

کانادا

کانادا کشوری پیشرو است که صنعت دیجیتال مارکتینگ و سئو را به عنوان یک حوزه استراتژیک تلقی می‌کند. کانادا بازار مناسب و پویایی برای سئو دارد که تقاضای نسبتا بالا و پروژه‌های متنوعی را به سئوکاران پیشنهاد می‌دهد.

بر اساس گزارش Glassdoor، متوسط حقوق یک کارشناس سئو در کانادا در سال 2023، چیزی حدود 60,000 دلار کانادا است که این رقم معادل 45,900 دلار آمریکا است.

روسیه

روسیه یک کشور بزرگ و قدرتمند است اما در صنعت دیجیتال مارکتینگ و سئو به اندازه کافی قوی عمل نکرده است. روسیه بازاری مناسب برای سئو دارد که تقاضای متوسط و پروژه‌های نسبتا زیادی را در خود جای داده است.

بر اساس گزارش Glassdoor، متوسط حقوق یک کارشناس سئو در روسیه در سال 2023، حدود 50,000 روبل در ماه است که این رقم معادل 580 دلار آمریکا است. دلیل اصلی پایین این عدد، افت ارزش روبل روسیه پس از اتفاقات اخیر است.

اروپا

اروپا قاره‌ای پرجمعیت و پیشرفته است که صنعت دیجیتال مارکتینگ و سئو را به عنوان یک حرفه مورد نیاز و ضروری تلقی می‌کند. اروپا بازار مناسب و پرطرفداری برای سئو دارد که تقاضای بالا و پروژه‌های متنوعی را نیز به همراه دارد.

به طور متوسط، یک سئوکار در اروپا بالای 60,000 یورو در سال درآمد دارد. این درآمد بسته به عوامل مختلفی مانند میزان تجربه، مهارت، کشور محل فعالیت و نوع فعالیت متفاوت است.

چین

چین کشور پرجمعیت و  صنعتی است که صنعت دیجیتال مارکتینگ و سئو را به عنوان یک فاکتور مؤثر در تجارت الکترونیک می‌شناسد. چین بازار بزرگ و جذابی برای سئو دارد که تقاضای بالا و پروژه‌های زیادی را نیز به همراه دارد.

به طور متوسط، یک سئوکار در چین بین 120,000 تا 240,000 یوان در سال درآمد دارد. این درآمد چیزی حدود 20,000 الی 40,000 دلار آمریکا است و بسته به عوامل مختلفی مانند میزان تجربه، مهارت، شهر محل فعالیت و نوع فعالیت متفاوت است.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی درآمد سئو در ایران پرداختیم و دیدیم که این حوزه در بازار کار کشورمان به چه شکل است. هرچند که درآمد سئو در ایران بسته به عوامل مختلف، متفاوت است، اما با توجه به رشد روزافزون فضای آنلاین و اهمیت بالای رتبه گوگل برای کسب و کارها، تلاش برای بهبود رتبه سئو و جذب بیشترین ترافیک از طریق موتورهای جستجو برای کسب و کارها بسیار ضروری است.

از طرفی، مجموعه وب رمز با بهره‌گیری از تخصص خود در حوزه سئو و ارائه خدمات فوق‌العاده مبتنی بر نیازهای شما، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا بهترین راهکارها و استراتژی‌ها را برای بهبود رتبه گوگل شما و جذب ترافیک هدفمند برای کسب و کارهای شما ارائه دهد. برای اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات وب رمز، می‌توانید به وبسایت وب رمز مراجعه کنید.

سوالات متداول

میزان درآمد سئوکاران در ایران بستگی به میزان تجربه، مهارت و سطح شغلی آن‌ها دارد. اما در کل، با توجه به رشد روزافزون بخش دیجیتال و نیازمندی کسب و کارها به بهبود رتبه گوگل، درآمد سئوکاران در ایران نیز در حال افزایش است.

بله، بسیاری از سئوکاران به صورت فریلنسر فعالیت می‌کنند. بسیاری از کسب و کارها، برای بهبود رتبه گوگل وب‌سایت خود، پروژه‌های متنوعی تعریف می‌کنند و برای انجام آن‌ها از سئوکاران فریلنسر استفاده می‌کنند.

درآمد سئو در سایر کشورها متفاوت است. این تفاوت‌ها به دلیل تفاوت‌های اقتصادی و سطح توسعه دیجیتالی کشورهاست. برخی کشورها بازار کار سئو پررونق‌تری دارند و درآمد سئوکاران در آن‌ها بیشتر است و برخی دیگر نیز ممکن است درآمد بالایی نداشته باشند. اما پلتفرم‌های فریلنسینگ معروفی وجود دارند که امکان همکاری‌های بین‌المللی با درآمد بالا را برای سئوکاران فراهم می‌کنند.

برای افزایش درآمد سئو، می‌توانید روی بهبود مهارت‌های خود تمرکز کنید، شبکه‌سازی کنید و با افراد حرفه‌ای برای جذب مشتریان استفاده کنید. با بهبود مهارت‌های خود در سئو می‌توانید وب‌سایت‌ها را به رتبه اول گوگل برسانید و درآمد قابل توجهی از این کار کسب کنید.

بله، با توجه به رشد فضای آنلاین و اهمیت بالای رتبه گوگل برای کسب و کارها، این روزها پروژه‌های سئو هرروز بیشتر می‌شوند. همانطور که از آمارهای بازار مشخص است، بسیاری از کسب و کارها به دنبال کسب رتبه بهتر در گوگل و سبقت گرفتن از رقبای خود در فضای آنلاین هستند. این نیاز کسب‌وکارها باعث شده است تا تقاضایی قوی برای مهارت‌های سئوکاران در ایران شکل بگیرد.

منبع : iransalary.com glassdoor.com

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

بخشی از آمار خدمات وب رمز

تعداد خدمت ارائه شده

70000
خدمات هاست و سرور
220000
خدمات ثبت دامنه
450
پروژه طراحی سایت
150
پروژه سئو سایت

در وب‌رمز رضایت مشتریان اولویت ماست

کارفرمایان در مورد ما چه می‌گویند

خانم مهندس درفشی

خانم مهندس درفشی

مدیر سایت "آژانس ارتباطات دان"
آقای مهندس منظمی

آقای مهندس منظمی

مدیر "هلدینگ گام"
خانم مهندس اسدی

خانم مهندس اسدی

مدیر دیجیتال مارکتینگ "ایران ادونچر"
آقای مهندس طالب زاده

آقای مهندس طالب زاده

مدیر مجموعه مهاجرتی - تحصیلی "کانادا از ایران"

برخی برندها که افتخار خدمت به آنها را داشتیم

جایگاه برند معظم شما اینجاست..

webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers

تعدادآرا: 966 - میانگین: 4.8

رأی شما ثبت شد.