با گسترش فرهنگ خرید آنلاین در میان مردم، طراحی سایت فروشگاهی هر روز طرفداران زیادی پیدا می‌کند. اما بسیاری از کسب و کارهای کوچک نیازی به طراحی سایت اختصاصی ندارند و با هزینه کمتری می‌توانند یک سایت فروشگاهی با امکانات مورد نیاز داشته باشند. سیستم‌های فروشگاه ساز اینترنتی این امکان را برای صاحبان کسب و کارهای فروشگاهی فراهم می‌کند.

تجارت آنلاین سبک جدیدی از کسب‌ و کارها می‌باشد که امروزه بسیار مورد توجه بوده و به سرعت نیز در حال گسترش است. از میان تجارت‌های آنلاین نقش فروشگاه‌های اینترنتی در پیشبرد این سبک از فعالیت پررنگ‌تر از سایر حوزه‌های تجارت الکترونیک می‌باشد.

برای راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی ملزوماتی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها برنامه‌ای است که بتواند محتوای فروشگاه اعم از محصولات، سفارش‌ها و مشتریان را مدیریت کند. در حال حاضر سیستم‌های مدیریت محتوای فروشگاهی بسیاری وجود دارند که راه‌اندازی و کاربری فروشگاه را بسیار آسان می‌کنند. در این نوشته قصد داریم که سه سیستم مدیریت محتوا که محبوبیت بیشتر و کارآیی بهتری دارند را با یکدیگر مقایسه کرده و برتری‌های هریک نسبت به یکدیگر را بررسی کنیم.

برای این منظور سیستم‌ها را دو به دو با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

Woocommerce vs Prestashop

بهترین فروشگاه ساز - Woocommerce vs Prestashop

مقایسه بین ووکامرس و فروشگاه‌ساز پرستاشاپ مقایسه بین بهترین‌ افزونه فروشگاهی دنیا (ووکامرس) با یکی از بهترین پلتفرم‌های فروشگاهی (پرستاشاپ) می‌باشد. پرستاشاپ یک سیستم منحصرا فروشگاهی است که در سال ۲۰۰۷ گسترش یافته‌است اما ووکامرس پلتفرمی مستقل نیست و یک افزونه برای سیستم وردپرس می‌باشد که صرفاً سیستم راه‌اندازی سایت‌های فروشگاهی نیست و کاربردهای بسیار بیشتری دارد. هر دو سیستم رایگان و متن‌باز بوده و به خاطر قابلیت‌های بسیار زیادی که دارند درصد قابل توجهی از بازار فروشگاه‌های اینترنتی را در اختیار خود گرفته‌اند. در ادامه از برخی جهات این دو سیستم را با هم مقایسه می‌کنیم.

پيشنهاد وب رمز: فروشگاه ساز

۱. اگر انعطاف‌پذیری برایتان اولویت است، ووکامرس را انتخاب کنید

ووکامرس به پشتوانه اعتبار وردپرس که پرکاربردترین سیستم مدیریت محتوای وب در جهان است درصد بیشتری از فروشگاه‌های اینترنتی را در اختیار خود دارد. از همین رو گسترش‌دهندگان بسیاری نیز در حال فعالیت بر روی این سیستم و افزونه‌های آن می‌باشند. افزونه‌های بسیار زیادی برای ووکامرس گسترش یافته‌است که تقریباً تمامی نیازهای یک فروشگاه اینترنتی را برطرف می‌کنند و در طرف دیگر اگرچه پرستاشاپ نیز ماژول‌های بسیاری را به کاربران خود ارائه کرده است اما در برابر افزونه‌های وردپرس و ووکامرس این تعداد آنچنان چشمگیر نیست. به عنوان نمونه افزونه‌های رایگانی که برای بهبود سئوی ووکامرس ایجاد شده اند علاوه بر اینکه اکثراً رایگان می‌باشند، بسیار بیشتر از ماژول‌های سئوی پرستاشاپ می‌باشند که اکثراً نیز پولی‌اند.

۲. کدام یک پوسته‌های بیشتری دارند؟

ظاهر وبسایت بسیار مهم است و کاربرپسند بودن ظاهر یک فروشگاه اینترنتی، تأثیر بسزایی در افزایش فروش محصولات و خدمات خواهد داشت. نسبت به پرستاشاپ قالب‌های رایگان و پولی بیشتری برای ووکامرس طراحی شده است. این مورد با کمی جستجو برای قالب‌ هر دو سیستم در اینترنت قابل مشاهده است.

۳. هزینه‌های کلی کدام سیستم ارزان‌تر است؟

همان‌طور که ذکر شد هسته هر دو سیستم ۱۰۰٪ رایگان می‌باشد اما برای داشتن یک سیستم فروشگاهی کامل علاوه بر نصب هسته پیشفرض سیستم، نیاز به افزودن افزونه‌ها، ماژول‌ها و پوسته‌های دیگری نیز می‌باشد. پوسته‌های وردپرس نسبت به پوسته‌‌های طراحی شده پرستاشاپ قیمت مناسب‌تری دارند. در خصوص افزونه‌ها نیز حدوداً ۳۰/۰۰۰ افزونه رایگان برای ووکامرس وجود دارد. این در حالی است که اکثر ماژول‌های پرستاشاپ با پرداخت هزینه قابل تهیه می‌باشند. ضمن اینکه افزونه‌های پولی ووکامرس هم نسبت به ماژول‌های پرستاشاپ قیمت مناسب‌تری دارند. بنابراین ووکامرس در هزینه‌های تمام شده نیز مناسب‌تر از پرستاشاپ می‌باشد.

۴.کدام یک سئوی بهتری دارند؟

اگرچه محتوای یک وبسایت مهم‌ترین نقش در سئو سایت را دارد اما ساختار سیستم مدیریت محتوا نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. پرستاشاپ سئوی قابل قبولی دارد و در صورتی که محتوا با رعایت استانداردهای موتورهای جستجو در وبسایت وارد شود، می‌توان به نتایج مطلوبی دست یافت. در مقابل به جرأت می‌توان گفت وردپرس با بکارگیری افزونه‌هایی مثل Yoast یکی از بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا در زمینه سئو می‌باشد. بنابراین از نظر سئو نیز کفه ترازوی ووکامرس سنگین‌تر است.

از دیگر مزایای ووکامرس نسبت به پرستاشاپ می‌توان به قدرت بلاگین وردپرس اشاره کرد. قراردادن مقالات در یک وبسایت فروشگاهی به شدت می‌تواند در موفقیت آن فروشگاه تاثیرگذار باشد. پرستاشاپ به صورت پیشفرض دارای قابلیت درج مطالب در وبلاگ نمی‌باشد و برای استفاده از وبلاگ می‌بایست ماژول‌هایی بر روی آن نصب کرد که هزینه‌بر می‌باشند و مسلماً قدرت وردپرس را نیز ندارند.

سئو سایت فروشگاهی بسیار حساس است و باید در انتخاب سیستم مدیریت محتوا مناسب وسواس بیشتری به خرج دهیم.

Opencart vs Prestashop

بهترین فروشگاه ساز - Opencart vs Prestashop

اپن‌کارت هم مثل پرستاشاپ متن‌باز و رایگان است. در میان پلتفرم‌های فروشگاه‌ساز، این دو سیستم از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و توانسته‌اند سهم بیشتری از بازار فروشگاه‌های اینترنتی را به خود اختصاص دهند. قبل از مقایسه این دو سیستم بهتر است که نگاهی اجمالی به ویژگی‌های برجسته هر سیستم داشته باشیم.

ویژگی‌های پرستاشاپ:

– ایجاد حساب کاربری و سیستم مدیریت مشتریان قدرتمند

– روش‌های پرداخت متنوع

– محصولات و دسته‌بندی‌های نامحدود

– مقایسه محصولات

– محلی‌سازی و اعمال مالیات

– تجزیه و تحلیل و گزارش آمارها

– بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو

و …

ویژگی‌های اپن‌کارت:

– استفاده از چند زبان و چند واحد پولی

– بررسی محصولات و امتیازدهی

– بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو

– تعییر اندازه خودکار تصاویر

– نرخ مالیات چندگانه

– محصولات مرتبط

– محاسبه وزن و هزینه حمل و نقل

– سیستم کوپن تخفیف

و …

– وضعیت بازار پوسته‌های دو سیستم به چه صورت است؟

پوسته‌های رایگان زیادی برای هر دو سیستم وجود ندارد و برای داشتن یک وبسایت مناسب می‌بایست نسبت به خرید قالب اقدام شود. برای هر دو سیستم تمپلیت‌های زیبایی طراحی شده است. به طور کلی قیمت قالب‌های اپن‌کارت نسبت به پرستاشاپ ارزان‌تر می‌باشد.

– وضعیت ماژول‌ها در هر دو سیستم چگونه است؟

مانند پوسته‌ها، ماژول‌های رایگان کمی برای هر دو سیستم وجود دارد. چرا که گسترش‌دهندگان این دو سیستم پولی بابت هسته سیستم دریافت نکرده و آن را به صورت رایگان عرضه می‌کنند و بنابراین برای کسب درآمد ماژول‌ها و پوسته‌ها را با دریافت هزینه در اختیار کاربران قرار می‌دهند. از لحاظ قیمت نیز ماژول‌های اپن‌کارت نسبت به پرستاشاپ ارزان‌تر می‌باشند اما از لحاظ انعطاف‌پذیری سیستم، ماژول‌های کاربردی بیشتری برای پرستاشاپ طراحی شده است. از همین رو می‌توان امکانات پرستاشاپ را بیش از اپن‌کارت در نظر گرفت.

– ابزارهای سئو

ساختار هر دو سیستم به گونه‌ای است که برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شده‌اند. بنابراین در این بخش برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند. برای هر دو سیستم ماژول‌هایی نیز در این خصوص ایجاد شده است.

– مقایس‌پذیری

یکی از دلایلی که این دو سیستم فروشگاهی را متمایز از سایرین کرده است، مقایس‌پذیری بالای آن‌هاست. تفاوتی ندارد شما یک کاربر و یک محصول داشته باشید یا هزاران کاربر و هزاران محصول. هر دو سیستم به خوبی حجم بالای محصول، کاربر و سفارش را مدیریت می‌کنند. بنابر تجربه پرستاشاپ با سیستم کشینگ قدرتمندی که در هسته خود دارد هندلینگ بهتری در فروشگاه‌های بزرگ انجام می‌دهد. البته این بدان معنا نیست که اپن‌کارت توانایی مدیریت فروشگاه‌های بزرگ را ندارد.

Woocommerce vs Opencart

بهترین فروشگاه ساز - Woocommerce vs Opencart

ویژگی‌های اپن‌کارت و پرستاشاپ تقریباً مشابه می‌باشد بنابراین تمامی مواردی که در خصوص مقایسه پرستاشاپ و ووکامرس ذکر شد برای ووکامرس و اپن‌کارت نیز صدق می‌کند. بررسی دوباره این مورد تکرار مکررات است به همین خاطر از آن صرف‌نظر می‌کنیم.

جمع‌بندی

هر سه سیستم کارآمد و مناسب می‌باشند. سلیقه شما در انتخاب سیستم مدیریت محتوا ممکن است با توجه به ظاهر سیستم و نوع کارکرد آن متفاوت باشد. اما با توجه به ویژگی‌های ذکر شده توصیه ما به شما استفاده از افزونه ووکامرس سیستم وردپرس می‌باشد. پشتیبانی قدرتمند مجموعه وردپرس از این سیستم باعث می‌شود که با خیال راحت فروشگاهتان را مدیریت کرده و در صورت بروز مشکل منابع بسیاری برای رفع آن وجود دارد.

نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید این است که سیستم‌های مدیریت محتوای فروشگاهی با توجه به این که منابع بالاتری نسبت به سایر سیستم‌ها نیاز دارند به خرید هاست قدرتمندتر یا خرید VPS و در صورتی که سایت با ووکارمرس و وردپرس پیاده سازی شده باشد به خرید هاست وردپرس احتیاج دارند. با استفاده از سرویس هاست حرفه‌ای وب رمز می‌توانید با خیالی آسوده به کسب و کار آنلاین خود بپردازید. در هاست حرفه‌ای وب رمز از دیسک‌های SSD NVMe استفاده شده است که سرعت لود وبسایت را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهند. امکان استفاده از اکستنشن‌های مختلف PHP، انتخاب نسخه PHP، نصب سیستم‌های مدیریت محتوای مختلف تنها با چند کلیک و … تنها برخی از امکانات این نوع از میزبانی می‌باشد. ضمن این که وب‌سرور سرویس هاست حرفه‌ای وب رمز لایت‌اسپید بوده که بسیار در افزایش امنیت سرور تاثیرگذار است.

 

بخشی از آمار خدمات وب رمز

تعداد خدمت ارائه شده

150
پروژه سئو
420
پروژه طراحی سایت
69000
خدمات هاست
220000
ثبت دامنه

در وب‌رمز رضایت مشتریان اولویت ماست

کارفرمایان در مورد ما چه می‌گویند

خانم مهندس درفشی

خانم مهندس درفشی

مدیر سایت "آژانس ارتباطات دان"

آقای مهندس منظمی

آقای مهندس منظمی

مدیر "هلدینگ گام"

خانم مهندس اسدی

خانم مهندس اسدی

مدیر دیجیتال مارکتینگ "ایران ادونچر"

آقای مهندس طالب زاده

آقای مهندس طالب زاده

مدیر مجموعه مهاجرتی - تحصیلی "کانادا از ایران"

برخی برندها که افتخار خدمت به آنها را داشتیم

جایگاه برند معظم شما اینجاست..

webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers

تعدادآرا: 923 - میانگین: 5

رأی شما ثبت شد.