دیجیتال مارکتینگ به انجام فعالیت‌های مارکتینگی در فضای دیجیتال و آنلاین گفته می‌شود. در این روش از بازاریابی تلاش برای جلب توجه و جذب مشتریان از طریق فعالیت های آنلاین است.

کسب و کارها در این مسیر از بستر شبکه های اجتماعی، ایمیل، وب سایت و … استفاده می کنند. در این مقاله شما را با روش های موثر دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهیم کرد و در ادامه به بیان نکات مهمی که می تواند شما را در فضای دیجیتال مارکتینگ موفق کند، اشاره می کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ انواع آن کدامند؟

دیجیتال مارکتینگ یکی از روش بازاریابی مبتنی بر بستر اینترنت است که زیرمجموعه مدیریت بازاریابی و تبلیغات نیز شناخته می شود. در این روش بازاریابی از ظرفیت نفوذ اینترنت در میان مخاطبان برای تبلیغات و فروش محصول استفاده می شود.

در این روش از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده می شود که در بازاریابی سنتی این ابزارها وجود ندارد. ابزارهایی که می توان از آن برای بازاریابی دیجیتال استفاده کرد از موتورهای جستجو را شامل می شود تا شبکه های اجتماعی، همکاری در فروش، ایمیل مارکتینگ، تولید محتوا و … .

دیجیتال مارکتینگ B2B

در این شکل از دیجیتال مارکتینگ شرکت در تلاش است که حول تولید مشتری راغب به صورت آنلاین است. نتیجه نهایی در این روش بازاریابی برای جذب مشتری و هدایت او به سمت فروشنده است. در این روش بازاریابی مشتری از طریق سایت یا دیگر کانال های آنلاین به فروشنده می رسد.

دیجیتال مارکتینگ B2C

در این روش نیز یک کسب و کار با مصرف کننده یا فروشنده سعی در فروش محصول دارد. در اینجا نیازی به ارتباط گرفتن مشتری با فروشنده نیست. این روش بازاریابی متمرکز بر فروش محصول از طریق سایت است و از قیف بازاریابی پیروی می کند. در بازاریابی B2C از فراخوان عمل یا کال تو اکشن نیز استفاده می شود.

چرا دیجیتال مارکتینگ روز به روز مهم‌تر می‌شود؟

چرا اهمیت دیجیتال مارکتینگ بیشتر شده است

اگرچه برخی از کسب و کارها همچنان به فعالیت و تبلیغات سنتی معتقدند، اما در دنیای وسیع اینترنت کسب و کارهایی پیشتاز هستند که توانسته اند از این بستر برای جذب مشتری و تبلیغات استفاده کنند.

دیجیتال مارکتینگ سعی دارد تا با استفاده از بستر اینترنت فرصت های زیادی را با استفاده از ابزارهای مختلف مانند ایمیل، شبکه های اجتماعی، سایت و… ایجاد کند که در نهایت به فروش بیشتر محصول و شناخت بیشتر مخاطبان از برند منجر شود. در این راستا می توانید از ابزارهای مختلفی مانند داشبورد تحلیل برای نظارت، ROI برای برگزاری کمپین ها استفاده کنید.

دیجیتال مارکتینگ چطور عمل می‌کند؟

عملکرد دیجیتال مارکتینگ

برای شناسایی بیشتر برند می توان از روش های مختلفی مانند تبلیغات در گوگل، تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی های ایمیلی و… استفاده کرد. مهمترین دارایی هایی که می توانید در مسیر دیجیتال مارکتینگ برای تبلیغات کسب و کار خود استفاده کنید، عبارت است از:

 • وبسایت
 • پست وبلاگ
 • کتاب های الکترونیک
 • اینفوگرافی‌ها
 • ابزارهای تعاملی (interactive tools)
 • شبکه های اجتماعی(فیسبوک، لینکداین، توییتر، اینستاگرام، تلگرام و …)
 • بروشورهای آنلاین

استفاده از گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ

گیمیفیکیشن با استفاده از تکنولوژی و روانشناسی در بازاریابی در تلاش است که توجه و رضایت حداکثری را در مخاطبان جلب کند. از همین رو با استفاده از این دو پارامتر می توانید اینگیجمنت را بالا برده و مخاطب را درگیر برند کنید.

گیمیفیکیشن به شما کمک می کند تا با افزایش آگاهی مخاطب از برند، نرخ تبدیل را بهینه سازی کنید و در نهایت همه این تلاش ها به افزایش وفاداری مشتری، رشد کسب و کار و نرخ بازگشت سرمایه منجر می شود.

افزایش سهم بازار با دیجیتال مارکتینگ

به میزان نفوذ هر کسب و کار در بازار و میزان اقبال مخاطب و مشتریان سهم بازار گفته می شود. در هر کسب و کاری رقبا بخشی از بازار را از آن خود می کنند، شما نیز می توانید با استفاده از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ سهم خود را از بازار افزایش دهید.

هر چه تکنیک ها و روش های یک کسب و کار برای گرفتن سهم بیشتری از بازار جذاب تر و تاثیرگذارتر باشد، میزان فروش و جذب مشتری نیز در آن افزایش می یابد.

حل مشکل مشتریان با کمک دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ اغلب از روش ها و ابزارهای تعاملی برای بازاریابی کسب و کارها استفاده می کند. از آنجا که عمده ابزارها امکان برقراری ارتباط بین مشتری و برند را فراهم می کند، از همین رو دیجیتال مارکتینگ مسیر حل مشکل مشتریان و پشتیبانی از خدمات خود را نیز از طریق ابزارهای مختلف مانند شبکه های اجتماعی یا سایت حل می کند.

اهمیت پرسونای مشتری در digital marketing

پرسونا به ویژگی های مشتریان کنونی یک کسب و کار اشاره دارد که می توان به کمک آن برای چیدن استراتژی و انتخاب روش های مناسب برای بازاریابی استفاده کرد. علاوه بر اینکه با استفاده از داده های پرسونا می توان ترافیک سایت را نیز افزایش داد.

در واقع پرسونا را می توان گام اول در دیجیتال مارکتینگ دانست. که بر اساس داده های آن می توان نوع محصول، تحقیقات بازار، روش های فروش و… را تعیین کرد. علاوه بر اینکه می توان از طریق آن روش های بازاریابی را متناسب با کسب و کار انتخاب کرد.

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

۱- بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو

منظور از سئو طی کردن فرایند بهینه سازی وب سایت برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو است. در این فرایند رقابت بر سر افزایش میزان بازدید سایت می باشد.

در فرایند استفاده از سئو برای کسب رتبه بالاتر برای سایت می توان از روش های مختلفی مانند وب سایت، وبلاگ و اینفوگرافیک استفاده کرد. علاوه بر این می توانید از روش های زیر نیز برای بهبود سئوی سایت بهره ببرید:

 • سئو داخلی
 • سئو خارجی
 • سئو فنی یا تکنیکال

سئو داخلی

سئو داخلی بر تمام محتوای موجود «درون صفحه» در هنگام جستجوی یک وب‌سایت تمرکز دارد. با جستجوی کلمات کلیدی از نظر حجم و معنای این کلمات می‌توانید به سئوالات مخاطبان پاسخ دهید و رتبه بالاتری در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) بدست آورید.

سئو خارجی

سئو خارجی بر تمام فعالیتی که در حین بهینه‌سازی وب‌سایت در «خارج از صفحه» رخ می‌دهد تمرکز دارد. ممکن است این سئوال را بپرسید: «کدام فعالیتِ خارج از وب‌سایتم می‌تواند بر رتبه‌بندی‌ام تأثیر بگذارد؟» پاسخ «لینک‌های ورودی/inbound links» است که بک‌لینک نیز نامیده می‌شوند.

تعداد منتشرکنندگانی که به شما می‌پیوندند و «قدرت» نسبی این منتشرکنندگان بر رتبه شما برای کلمات کلیدی مورد نظرتان تأثیر می‌گذارند. با برقراری ارتباط با منتشرکنندگان دیگر، نوشتن پست‌های میهمان در این وب‌سایت‌ها (و لینک بازگشتی به وب‌سایت خودتان) و جلب توجه خارجی می‌توانید بک‌لینک‌هایی که برای ارتقاء وب‌سایتتان در SERPهای درست نیاز دارید را بدست آورید.

سئو فنی

سئو فنی یا سئو تکنیکال بر پس‌زمینه وب‌سایتتان و نحوه رمزگذاری صفحات تمرکز دارد. فشرده‌سازی تصویر، داده‌های ساختاربندی شده و بهینه‌سازی فایل CSS همگی اشکالی از SEO فنی هستند که می‌توانند سرعت بارگذاری وب‌سایتتان را افزایش دهند – یک عامل مهم برای رتبه‌بندی در موتورهای جستجو مثل گوگل.

۲- بازاریابی محتوا

در دیجیتال مارکتینگ نمی توانید، تولید محتوا را نادیده بگیرید. شما باید برای برند خود تولید محتوای مناسب بکنید تا شناخته شوید و در نهایت منجر به افزایش مراجعه کنندگان آنلاین به سایت شما شود.

در این راستا نیز باید با بازاریابی محتوایی دارایی های محتوایی خود را عرضه کنید تا آگاهی مخاطب از برند شما افزایش پیدا کند و منجر به افزایش ترافیک سایت شود. مهمترین ابزاری که می توانید از آن در بازاریابی محتوا استفاده کنید عبارت است از:

 • پست های وبلاگ
 • کتاب های الکترونیکی و مقالات سفید
 • اینفوگرافیک

پست‌های وبلاگ

نوشتن و منتشر کردن مقالات درمورد وبلاگ یک شرکت به شما کمک می‌کند تا تخصص صنعتی‌تان را اثبات کنید و ترافیک جستجوی واقعی را برای کسب‌وکارتان تولید کنید. این کار فرصت‌های بیشتری برای تبدیل بازدیدکنندگان وب‌سایت به مشتریان راغب ایجاد می‌کند.

کتاب‌های الکترونیکی و مقالات سفید

کتاب‌های الکترونیکی، مقالات سفید و محتواهای طولانی مشابه به آموزش بیشتر بازدیدکنندگان وب‌سایت کمک می‌کنند. این کار همچنین شما را قادر می‌سازد تا محتواتان را با اطلاعات تماس یک مخاطب تبادل کنید، مشتریان راغب برای شرکتتان جذب کنید و مردم را در مسیر خرید قرار دهید.

اینفوگرافیک

گاهی اوقات مخاطبان از شما می‌خواهند نمایش دهید نه اینکه تعریف کنید. اینفوگرافیک نوعی محتوای بصری است که به بازدیدکنندگان وب‌سایت کمک می‌کند تا مفهومی که می‌خواهند یاد بگیرند را تجسم کنند.

۳- بازاریابی شبکه اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

سوشال نتورک مارتینگ تاکتیک دیگری در زمینه دیجیتال مارکتینگ است که به تولید محتوا و ایجاد تعامل در شبکه‌های اجتماعی به منظور دیده‌شدن برند و افزایش بازدید وب‌سایت و مشتری انجام می‌شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی برند و محتواتان را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کند تا آگاهی از برند را بالا برده، ترافیک ایجاد کند و مشتریان راغب برای کسب‌وکارتان تولید نماید. کانال‌هایی که می‌توانید در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید عبارتند از:

 • فیس‌بوک
 • توییتر
 • LinkeIn
 • اینستاگرام
 • اسنپ چت
 • پینترست

اگر به تازگی به بسترهای اجتماعی پیوسته‌اید می‌توانید از ابزاری مثل HubSpot برای اتصال کانال‌هایی مثل LinkedIn و فیس‌بوک در یک مکان استفاده کنید. بدین ترتیب به راحتی می‌توانید محتوا را برای کانال‌های متعدد یکباره زمانبندی کنید و بر تحلیل بستر نیز نظارت کنید.

علاوه بر اتصال حساب‌های کاربری اجتماعی برای پست کردن محتوا می‌توانید صندوق‌های ورودی رسانه‌های اجتماعی‌تان را با HubSpot ادغام کنید تا پیام‌ها را در یک مکان دریافت کنید.

۴- تبلیغات کلیکی (PPC)

 

تبلیغات کلیکی

PPC متدی است که به ازای هر بار کلیک بر روی تبلیغات شما در سایت‌های دیگر و هدایت کاربر به وب‌سایتتان هزینه مشخصی از اعتبارتان که پیش از این به وب‌سایت تبلیغ کننده پرداخت کرده‌اید، کسر می‌گردد. متداول‌ترین نوع تبلیغات کلیکی سرویس Adwords گوگل می‌باشد.

تبلیغات PPC یک روش برای ایجاد ترافیک در وب‌سایت است که در آن باید به ازای هر کلیکی که برروی تبلیغاتان می‌شود به منتشرکننده پول پرداخت کنید. یکی از رایج‌ترین روش‌های PPC تبلیغات گوگل است که در آن باید برای اسلات‌های برتر در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل به ازای هر کلیکی که برروی لینک‌هایتان می‌شود پول پرداخت کنید. کانال‌های دیگری که می‌توانید در آن‌ها در PPC استفاده کنید عبارتند از:

تبلیغات پولی در فیس‌بوک

در اینجا، کاربران می‌توانند برای یک ویدیوی سفارشی، پست تصویری یا نمایش اسلاید پول پرداخت کنند و فیس‌بوک آن‌ها را در newsfeeds کسانی که با مخاطبان کسب‌وکارتان انطباق دارند منتشر می‌کند.

کمپین‌های تبلیغاتی توییتر

در اینجا، کاربران می‌توانند یک سری پست یا نشانه‌های پروفایل را در newsfeeds مخاطبان خاص منتشر کنند و به ازای آن به توییتر پول پرداخت کنند. تمام این کارها برای رسیدن به یک هدف تجاری خاص صورت می‌گیرد. این هدف می‌توانید ترافیک وب‌سایت، فالورهای بیشتر توییتر، مشارکت در توییت یا حتی دانلود اپلیکیشن‌ها باشد.

پیام های دارای اسپانسر در LinkedIn

در اینجا، کاربران می‌توانند به LinkedIn پول پرداخت کنند تا پیام‌هایی را مستقیمأ به کاربران خاصش براساس صنعت و سوابق آن‌ها ارسال کند.

۵- بازاریابی پورسانتی

افیلیت مارکتینگ گونه‌ای از دیجیتال مارکتینگ است که در ازای جذب مشتری منجر به فروش محصولات یا ارائه خدمات توسط دیگران برای جذب کننده پورسانت در نظر می‌گیرد. در این میان شما می‌توانید ارائه‌دهنده محصول یا خدمات و یا جذب‌کننده مشتری باشید.

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی یک نوع تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن برای تبلیغ محصولات یا خدمات یک شخص دیگر در وب‌سایتتان کمیسیون دریافت می‌کنید. کانال‌های بازاریابی وابسته عبارتند از:

 • پست کردن تبلیغات ویدیویی از طریق برنامه یوتیوب.
 • پست کردن لینک‌های وابسته از حساب‌های کاربری رسانه اجتماعی‌تان.

۶- تبلیغات همسان

این دسته از مارکتینگ دیجیتالی عموما به صورت درج محتوای تبلیغاتی (شامل متن، عکس، بنر و …) از شما در محل‌هایی دیگر مثل وب‌سایت‌های پرمخاطب صورت می‌پذیرد. هدف از این نوع تبلیغات هم شناخته‌شدن برند و دریافت بازدید‌کننده برای وب‌سایت شماست. از جمله تبلیغات این‌چنینی می‌توان به تبلیغات فیسبوک و توییت‌های تبلیغاتی توییتر اشاره کرد.

تبلیغات همسان به تبلیغاتی اشاره دارد که عمدتأ محتوا محور هستند و همراه با محتواهای رایگان دیگر در یک پلتفرم منتشر می‌شوند. پست‌های BuzzFeed مثال خوبی در این زمینه می‌باشند اما افراد زیادی تبلیغات رسانه‌های اجتماعی را نیز به عنوان تبلیغات «بومی» در نظر می‌گیرند – مثلأ تبلیغات فیس‌بوک و تبلیغات اینستاگرام.

۷- بازاریابی اتوماسیون

اتوماسیون مارکتینگ عموما نرم‌افزاری است که به صورت خودکار فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی را در بستر اینترنت انجام می‌دهد. بسیاری از واحدهای بازاریابی دیجیتالی تاکتیک‌های بازاریابی مثل ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و … را از طریق این نرم‌افزارها و بصورت اتوماسیون انجام می‌دهند.

اتوماسیون بازاریابی به نرم‌افزاری اشاره دارد که عملیات بازاریابی پایه‌تان را به حالت خودکار درمی‌آورد. بسیاری از بخش‌های بازاریابی می‌توانند تکالیف تکراری که معمولأ بصورت دستی انجام می‌دهند را به حالت خودکار دربیاورند، مثل:

خبرنامه‌های ایمیل

اتوماسیون ایمیل فقط شما را قادر نمی‌سازد تا ایمیل‌هایی را به طور خودکار به مشترکین ایمیل ارسال کنید، بلکه به شما کمک می‌کند تا فهرست محتواتان را گسترش دهید یا محدود کنید تا خبرنامه‌ها فقط برای کسانی ارسال شوند که می‌خواهند آن‌ها را در صندوق ورودی‌شان ببینند.

زمان‌بندی پست در شبکه‌های اجتماعی

اگر می‌خواهید حضور سازمانتان را در یک شبکه اجتماعی پررنگ‌تر کنید باید به طور مکرر پست‌هایی را منتشر کنید. با این کار دیگر پست کردنِ دستی برایتان خوشایند نخواهد بود. ابزار زمان‌بندی رسانه‌های اجتماعی درواقع محتوا را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی قرار می‌دهند، بنابراین می‌توانید زمان بیشتری را صرفِ تمرکز بر استراتژی محتواتان کنید.

جریان‌های کاری که منجر به رشد مشتریان راغب می‌شوند

تولید مشتریان راغب و تبدیل آن‌ها به مشتریان واقعی ممکن است یک فرآیند طولانی باشد. هنگامی که مشتریان راغب چیزی را دانلود می‌کنند تا یک کتاب الکترونیکی را باز می‌کنند می‌توانید ایمیل‌های خاصی را برای آن‌ها ارسال کنید و بدین ترتیب این فرآیند را به یک فرآیند خودکار تبدیل کنید.

ردیابی و گزارش‌دهی کمپین

کمپین‌های بازاریابی می‌توانند شامل چندین تن از افراد، ایمیل‌ها، محتوا، صفحات وب، تماس‌های تلفنی و غیره باشند. اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند تا هر چیزی که در کمپین برروی آن کار می‌کنید را طبقه‌بندی کنید و سپس عملکرد آن کمپین را براساس پیشرفت تمام این اجزا با گذشت زمان ردیابی کنید.

۸- بازاریابی ایمیلی

بازاریابی از طریق ایمیل

ارسال ایمیل‌ نیز یکی از تاکتیک‌های دیجیتالی جذب مخاطب است. ایمیل مارکتینگ اغلب برای ارسال محتوای، تخفیف‌ها، رویدادها و مواردی از این قبیل انجام می‌شود. در نظر داشته باشید ایمیل مارکتینگ و اسپم مارکتینگ دو مفهوم متفاوت می‌باشند. ارسال حجم بالای ایمیل به دیگران بدون اینکه درخواستی از شما جهت دریافت ایمیل داشته باشند دیجیتال مارکتینگ نیست و باعث آزار دیگران می‌شود.

شرکت‌ها از سرویس ایمیل مارکتینگ به عنوان روشی برای برقراری ارتباط با مخاطبانشان استفاده می‌کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیفات و رویداها و همچنین هدایت مردم به سمت وب‌سایت‌های تجاری بکار می‌رود. انواع ایمیل‌هایی که می‌توانید در یک کمپین بازاریابی ایمیلی ارسال کنید عبارتند از:

 • خبرنامه‌های اشتراک وبلاگ
 • ایمیل‌های پیگیری برای بازدیدکنندگان وب‌سایت که چیزی را دانلود کرده‌اند
 • ایمیل‌های خوش آمد گویی به مشتری
 • تبلیغات تعطیلات برای اعضای برنامه وفاداری
 • نکات یا یک سری ایمیل‌های مشابه برای پرورش مشتریان

پيشنهاد وب رمز: ۹ سرویس ایمیل مارکتینگ برای بهبود کمپین بازاریابی دیجیتال

۹- PR آنلاین

PR آنلاین یک شیوه برای تضمین پوشش‌دهی آنلاین با انتشارات دیجیتالی، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های محتوامحور دیگر است. این PR خیلی شبیه PR سنتی است اما با این تفاوت که در فضای آنلاین صورت می‌گیرد. کانال‌هایی که می‌توانید برای به حداکثر رساندنِ تلاش‌های PR تان از آن‌ها استفاده کنید عبارتند از:

دسترسی خبرنگاران از طریق رسانه‌های اجتماعی

برای مثال صحبت با روزنامه‌نگاران در توییتر روش فوق‌العاده‌ای برای گسترش رابطه با مطبوعات است زیرا فرصت‌های رسانه‌ای بیشماری را برای شرکتتان بوجود خواهد آورد.

مشارکت در مرورهای آنلاین شرکتتان

وقتی کسی بصورت آنلاین شرکتتان را مرور می‌کند چه این مرور خوب باشد چه بد، ممکن است طبق غریزه نخواهید در این کار دخالت کنید. اما مشارکت در مرورهای شرکت به شما کمک می‌کند تا به برندتان یک صفت انسانی بدهید و پیام‌های قدرتمندی را ارسال کنید که از اعتبار و شهرتتان پشتیبانی می‌کنند.

مشارکت در ارائه پیشنهادات درمورد وب‌سایت یا وبلاگ شخصی‌تان

مشابه با طریقه مشارکتتان در مرورهای شرکت پاسخ به افرادی که محتوایتان را می‌خوانند بهترین راه برای ایجاد بحث‌های سازنده درمورد صنعتتان است.

۱۰- بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا یا inbound marketing

بازاریابی درونگرا به یک روش بازاریابی اشاره دارد که در آن می‌توانید مشتریان را در هر مرحله از اقدامشان به خرید جذب کنید، شرکت دهید و حفظ کنید. می‌توانید از هر کدام از تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ فوق در استراتژی بازاریابی درونگرا استفاده کنید تا یک تجربه را بوجود آورید که به نفع مشتریان عمل می‌کند نه علیه آن‌ها. در اینجا یک سری مثال‌های کلاسیک از بازاریابی درونگرا در مقابل بازاریابی سنتی را ملاحظه می‌کنید:

 • وبلاگ‌نویسی در مقابل تبلیغات پاپ‌آپ یا واشو یا بالاپر
 • بازاریابی ویدیویی در مقابل تبیغات تجاری
 • فهرست‌های تماس ایمیل در مقابل اسپم ایمیل

پيشنهاد وب رمز: ۱۵ استراتژی بازاریابی درونگرا که برای رشد کسب‌وکارتان به آن نیاز دارید

۱۱- بازاریابی موتور جستجو (SEM)

در ابتدا عبارت «بازاریابی موتور جستجو» به عنوان یک عبارت چترواژه (جامع الشمول) برای فرآیند بدست آوردن ترافیک جستجوی پولی و رایگان بکار می‌رفت. با گذشت زمان صنعت از عبارت «SEM» یا بازاریابی موتور جستجو فقط برای فعالیت‌های پولی استفاده کرد. در اینجا تفاوت SEO و SEM را توضیح داده‌ایم.

بازاریابی موتور جستجو به نوعی دیجیتال مارکتینگ اشاره دارد که هدفش افزایش قابلیت دید یک وب‌سایت در موتورهای جستجو با استفاده از روش‌های پولی است. به عبارت دیگر این همان تبلیغاتی است که در تبلیغات گوگل AdWords و Bing Ads گوگل قرار می‌دهید.

با درج علامت «Sponsored» در بالای URLها در نتایج جستجو می‌توانید نتایج جستجوی پولی در گوگل را تشخیص دهید. همچنین گوگل این صفحات را در ابتدای نتایج جستجو قرار می‌دهد. با ادغام SEO و SEM می‌توانید ترافیک باکیفیتی را در وب‌سایتتان بوجود آورید. به کمک بازاریابی موتور جستجو می‌توانید خودتان را در مقابل مخاطبانی قرار دهید که به طور فعال به دنبال خدمات و برندهایی مثل شما هستند.

۱۲- بازاریابی پیام‌رسانی فوری

پیام‌رسان‌های فوری جدیدترین گرایش ارتباطی هستند. 1.5 میلیارد نفر در دنیا به طور ماهیانه از واتس‌اپ استفاده می‌کنند و پس از آن پیام‌رسان فیس‌بوک و وی‌چت در رتبه‌های بعدی قرار دارند. اگر بخواهید همان جایی باشید که مخاطبانتان هستند از بازاریابی پیام‌رسان فوری استفاده کنید.

این نوع پیام رسانی به ویژه برای کسانی که در زمینه های تجاری فعالیت دارند بسیار مهم است. این ابزار به افزایش سرعت بازاریابی کمک می کند. به گونه ای که سرعت آن از ایمیل نیز بیشتر است. علاوه بر اینکه استفاده از این روش ها رایگان می باشد.

در حال حاضر از ۵ روش پیام رسانی فوری استفاده می شود که عبارت است از:

 1. ارتباط یک به یک: با استفاده از کانال های اجتماعی برای توزیع گسترده تبلیغات مورد نظر، نظرات  و تجربیات شخصی کاربران و …
 2. دسترسی بخش بندی شده: دسته بندی مخاطبان برای توزیع محتواهای مورد نظر براساس هدف گذاری ها
 3. فرآیند سریع: این فرایند به صورت غیر موازی است و سیگنال های ارتباطی را کاهش می دهد.
 4. روش مورد اعتماد: در این روش می توان با برقراری ارتباط با دوستان یا افراد آشنا بدون نگرانی از نقض حریم خصوصی کاربر، پلتفرم های امن را استفاد کرد.
 5. نرخ تبدیل بالا: با اعتماد سازی و رسیدن به پاسخ سریع تر و کوتاهتر، ضمن افزایش نرخ تعامل بین طرفداران برند

💬 محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در دنیا براساس تعداد کاربران ماهیانه‌شان (منبع: Statista)

معروف‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در دنیا

این نوع دیجیتال مارکتینگ در چند سال اخیر به شدت موفقیت‌آمیز بوده است. مردم به اطلاعاتی که از طریق پیام‌رسان‌ها برایشان ارسال می‌شود (اگر از طرف دوست خوبشان ارسال شده باشد) بیشتر از ایمیل یا SMS اعتماد می‌کنند.

روش‌های گوناگونی برای بازاریابی پیام‌رسان فوری وجود دارد، از کاربرد آن برای پشتیبانی از مشتریان گرفته تا بروزرسانی کاربران درمورد پست‌های جدید در وبلاگتان. اما درست مثل هر نوع دیجیتال مارکتینگ دیگری قبل از استفاده توصیه می‌کنم اول یک استراتژی اتخاذ کنید.

۱۳- تبلیغات رادیویی

درحالیکه تبلیغات رادیویی به عنوان تبلیغات «قدیمی» در نظر گرفته می‌شود اما هنوز می‌تواند یک رسانه قدرتمند باشد، به ویژه برای شرکت‌های B2C و کسب‌وکارهای محلی.

فقط در ایالات متحده تبلیغات رادیویی تقریبأ 7.8% از مجموع هزینه‌های رسانه را شامل می‌شود. تبلیغات رادیویی نسبتأ ارزان است زیرا نیازی به تولید تصاویر تخیلی ندارید: فقط بر تخیلات مشتریان تکیه می‌کنید.

۱۴- تبلیغات تلویزیونی

نکته مهم دیگر این است که فهرست ما از انواع دیجیتال مارکتینگ بدون تبلیغات تلویزیونی کامل نیست. با توجه به اینکه جمعیت عمومی بیش از 4.5 ساعت در روز را جلوی تلویزیون سپری می‌کنند تلویزیون هنوز یکی از معروف‌ترین رسانه‌ها است.

تلویزیون سریع‌تر از مثلأ روزنامه‌ها یا رادیو به مردم دسترسی پیدا می‌کند. به دلیل تأثیر قدرتمندی که ویدیو بر انسان‌ها می‌گذارد می‌توانید اثربخشی و کارآیی بالایی نیز داشته باشد.

تبلیغات تلویزیونی گران‌قیمت است و ارائه یک تبلیغ فوق‌العاده می‌تواند کار بسیار دشوار و هولناکی باشد. تبلیغات تلویزیونی برای محصولات FMCG، برندهای لباس، خودروها، داروها و غذا عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.

۱۵- اینفلوئنسر مارکتینگ

مارکتینگ توسط افراد معروف یا اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی اینفلوئنسر یکی از جدیدترین انواع دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی اینفلوئنسر از افرادی با مخاطبان آنلاین بالا برای تبلیغات جهت بالا بردن ترافیک و فروش استفاده می‌کند. بازاریابی اینفلوئنسر در رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و اسنپ‌چپ معروف است.

شرکت‌ها اینستاگرامرها با تعداد زیادی فالوئینگ را استخدام می‌کنند تا با پست کردن یک یا چند تصویر درمورد محصولشان آن‌ها را تبلیغ کنند. شرکت‌ها اکنون در مراکز کنترل اینستاگرام یا اسنپ‌چپ مشارکت می‌کنند و در آنجا اینفلوئنسری که استخدام کرده‌اند باید در زمان معینی (اغلب یک روز) پلتفرم رسانه اجتماعی شرکت را کنترل کند.

این کنترل‌های رسانه اجتماعی باعث می‌شوند فالوئینگ‌های اینفلوئنسر به سمت کانال‌های رسانه اجتماعی شما هدایت شوند و در نتیجه تعدا فالورها و بازدیدهای شما بیشتر خواهد شد. همیشه قبل از تصمیم به شروع کار با اینفلوئنسر درمورد او خوب تحقیق کنید. باید تحلیلگر گوگل آن‌ها را تأیید کنید و مطمئن شوید که فالورهای آن‌ها واقعی و قانونی هستند، نه جعلی.

۱۶- وایرال مارکتینگ (بازاریابی ویروسی)

بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ به یک پست خنده‌دار، مد روز یا عجیب و غریب اشاره دارد که در حجم زیادی بصورت آنلاین اشتراک‌گذاری می‌شود. بازاریابی ویروسی در مدت زمان کوتاهی ترافیک وب‌سایت را به شدت بالا می‌برد.

انجام این نوع بازاریابی دشوار است اما مزایایی که به همراه دارد باعث می‌شود که ارزشِ صرف وقت را داشته باشد. شرکت‌های B2C بیشترین بهره را از بازاریابی ویروسی می‌برند. شرکت‌های B2C می‌توانند از رسانه اجتماعی برای دستیابی به تعداد بیشماری مخاطب در تمام پلتفرم‌های فعال استفاده کنند.

۱۷- تبلیغات موبایلی

تبلیغات انجام شده توسط موبایل های هوشمند

هر نوع دیجیتال مارکتینگ در تلفن همراه قابل اجرا است. برخی از انواع بازاریابی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند جزو انواع دیجیتال مارکتینگ فوق نیستند. این بازاریابی‌ها عبارتند از تبلیغات SMS که برای تلاش‌های بازاریابی محلی سودآورند. می‌توانید مشتریان را ترغیب کنید تا از SMS برای دریافت پیشنهادات ویژه، کوپن‌ها و بروزرسانی‌های شرکتتان استفاده کنند.

یک بازاریاب دیجیتال چه کاری انجام می‌دهد؟

دیجیتال مارکتر مسئول گسترش آگاهی از برند و ایجاد مشتریان راغب از طریق تمام کانال‌های دیجیتالی هستند – چه بصورت رایگان و چه پولی. این کانال‌ها عبارتند از رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت شرکت، رتبه‌بندی‌های موتور جستجو، ایمیل، تبلیغات نمایشی و وبلاگ شرکت.

بازاریاب دیجیتالی معمولأ بر یک شاخص عملکرد کلیدی متفاوت (KPI) برای هر کانال تمرکز دارد، بنابراین می‌تواند عملکرد شرکت را در هریک از آن‌ها به درستی اندازه‌گیری کند. یک بازاریاب دیجیتالی که مسئول SEO است «ترافیک واقعی» وب‌سایت را اندازه‌گیری می‌کند – ترافیک ناشی از بازدیدکنندگان وب‌سایت که یک صفحه از وب‌سایت تجاری را از طریق جستجوی گوگل پیدا کرده‌اند.

دیجیتال مارکتینگ امروزه در نقش‌های مختلف بازاریابی انجام می‌شود. در شرکت‌های کوچک یک فرد متخصص ممکن است تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ زیادی داشته باشد. در شرکت‌های بزرگتر این تاکتیک‌ها دارای متخصصان متعددی هستند که هریک فقط بر یک یا دو کانال دیجیتالی برند تمرکز دارد.

در اینجا مثال‌هایی از این متخصصان مشاهده می‌کنید:

مدیر SEO

به طور خلاصه، مدیر سئو کسب‌وکار را در گوگل رتبه‌بندی می‌کنند. این افراد با استفاده از رویکردهای مختلفی برای بهینه‌سازی موتور جستجو می‌توانند مستقیمأ با سازندگان محتوا کار کنند تا مطمئن شوند محتوایی که تولید می‌کنند عملکرد خوبی در گوگل دارد.

متخصص بازاریابی محتوا

متخصصان بازاریابی محتوا درواقع سازندگان محتوای دیجیتالی هستند. آن‌ها معمولأ تقویم وبلاگ‌نویسی شرکت را ردیابی می‌کنند و یک استراتژی جدید را ارائه می‌دهند که شامل ویدیو نیز هست.

این افراد حرفه‌ای اغلب با کسانی در بخش‌های دیگر کار می‌کنند تا تضمین کنند که محصولات و کمپین‌های کسب‌وکارشان تحت پشتیبانیِ محتوای تبلیغاتی در تمام کانال‌های دیجیتالی قرار دارد.

مدیر شبکه اجتماعی

نقش یک مدیر رسانه اجتماعی از نامش پیدا است اما شبکه‌های اجتماعی که آن‌ها برای یک شرکت مدیریت می‌کنند به صنعت مورد نظر بستگی دارد. به طور کلی مدیران رسانه اجتماعی یک زمان‌بندی جهت تولید محتوا و ارسال پستِ محتوای نوشتاری و دیداری شرکت تعیین می‌کنند. این کارمندان همچنین باید با متخصصان بازاریابی محتوا همکاری کنند تا یک استراتژی برای پستِ محتوا در شبکه‌های اجتماعی توسعه دهند.

موارد مهمی که باید در استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما لحاظ گردد

  زمانی که برای بازاریابی دیجیتال برنامه ریزی می کنید، باید موارد زیر را مشخص کنید:

 • مشخص کردن اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت
 • تدوین استراتژی برای رسیدن به اهداف
 • انتخاب کانال های مورد استفاده
 • برنامه های مورد نظر برای اقدام و توسعه
 • تعیین بودجه
 • زمان بندی و تدوین تقویم و نقشه راه

پس از آن باید برنامه بازاریابی دیجیتال خود را براساس موارد زیر تعریف کنید:

 • جذب و متقاعد سازی مشتری برای شناخت و خرید محصول  یا خدمات
 • برنامه ریزی برای همه استراتژی ها
 • تقسیم بندی کمپین های بازاریابی
 • ارتباط موثر با مخاطبان هدف و کانال های مورد استفاده

پس از آن گام به گام این برنامه و استراتژی ها را با اجرای مراحل زیر پیش بروید:

 • تجزیه و تحلیل موقعیت کسب و کار خود تعیین اهداف برنامه ریزی
 • تعریف استراتژی های برنامه ریزی شده مبتنی بر بازاریابی دیجیتال
 • تدوین تاکتیک ها و پیاده سازی آن
 • اندازه گیری نتایج و KPI

پيشنهاد وب رمز: ۷ استراتژی دیجیتال مارکتینگ فوق العاده

مسیر دیجیتال مارکتر شدن + معرفی کتاب و منابع یادگیری مفید

اگر هدف شما رسیدن به پوزیشن دیجیتال مارکتر باشد، باید از منابع آموزشی و اطلاعاتی که شما را در این مسیر تقویت می کند استفاده کنید. یک دیجیتال مارکتر باید در زمینه های بازاریابی شبکه های اجتماعی، محتوایی، تبلیغات دیجیتال، بهینه سازی موتورهای جستجو، بازاریابی ایمیلی و موبایل مارکتینگ مهارت داشته باشد.

برای اینکه بتوانید یک دیجیتال مارکتر معروف شوید، لازم است مهارت های عمومی مانند توانایی تحلیل و بررسی، تحقیق و ریسرچ و کار تیمی برای مدیریت پروژه و برنامه ریزی را در خود تقویت کنید. علاوه بر آن کسب مهارت های تخصصی مانند سئو، اجرای تبلیغات دیجیتال، تولید محتوا و تسلط بر ابزارها را نیز بدانید. در این مسیر استفاده از منابع زیر بسیار کمک کننده است:

 • مطالعه شخصی از طریق مطالعه کتاب، دیدن کانال های آموزشی یوتیوب و..
 • شرکت در دوره های آموزشی یا بوت کمپ
 • گذراندن دوره های کارآموزی و دریافت پروژه های فریلنسری
 • تمرین و انجام پروژه های متعدد
 • آپدیت رزرومه

پيشنهاد وب رمز: ۱۶ گام دیجیتال‌مارکتر شدن

کتاب‌های آموزشی بازاریابی دیجیتال

یکی از راه های بسیار مناسبی که می توان از آن برای تقویت اطلاعات و دانش در زمینه دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد، مطالعه کتاب های تخصصی در این زمینه است. بهترین کتاب هایی که می توان در این زمینه مطالعه کرد عبارت است از:

 • مدیریت بازاریابی: این کتاب نوشته فیلیپ کاتلر است که توانسته عنوان پدر علم بازاریابی را از آن خود کند. در این کتاب کاتلر به بیان اصول اولیه این علم پرداخته و در ادامه معانی و اصول بازاریابی دیجیتال را به طور کامل بیان می کند.
 • چوب دستی ات را بساز: این کتاب که در ایران با نام ایده عالی مستدام شناخته می شود نوشته چیپ هیث و دن هیث است. در این کتاب تئوری حافظه Velcro به خوبی آموزش داده می شود تا فرد بتواند مفهوم سازی ایده های خود را بداند  و از طریق آن ارتباطات موثر خود را بسازد.
 • قبایل: این کتاب نیز توسط ست گودین نوشته شده و در زمره بهترین های دیجیتال مارکتینگ به شمار می آِد. اگر می خواهید کسب و کار خود را که در این کتاب به قبیله توصیف شده به نقطه قابل قبولی برسانید باید ریسک را بیاموزید و به رهبری ایده ال تبدیل شوید.
 • بازاریابی دیجیتال: این کتاب که توسط متینه مقدم نوشته شده حاوی اطلاعاتی جامع از منابع معتبر است که کسب و کارها می توانند به زبان ساده نحوه بازاریابی دیجیتال را از آن بیاموزند.

نتیجه گیری

امروزه فروش محصول یا خدمت به سبک سنتی چندان توفیقی ندارد. در عوض استفاده از روش های نوین دیجیتال مارکتینگ با استراتژی ها و روش های جدید، به کمک کسب و کارها آمده تا دامنه تبلیغات خود و فروش محصول را توسعه دهند.

اگر شما هم کسب و کار فعالی دارید که می خواهید دامنه فروش خود را افزایش دهید می توانید از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت وب رمز استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • وبسایت
 • پست وبلاگ
 • کتاب های الکترونیک
 • اینفوگراف
 • ابزارهای تعاملی
 • شبکه های اجتماعی
 • بروشورهای آنلاین

دیجیتال مارکتینگ برای تمامی مشاغل مناسب و قابل استفاده است و کسب و کارها برای استفاده از این نوع بازاریابی محدودیتی ندارند.

 • دیجیتال مارکتینگ B2B
 • دیجیتال مارکتینگ B2C

 • سئو داخلی
 • سئو خارجی
 • سئو فنی

کتاب مدیریت بازاریابی

نوشته فیلیپ کاتلر پدر علم بازاریابی

کتاب چوبدستی‌ات را بساز

عنوان انگلیسی کتاب: Made to Stick – Why Some Ideas Survive and Others Die

کتاب قبایل

عنوان انگلیسی کتاب: Tribes – We Need You to Lead Us

کتاب چگونه می‌خواهیم متفاوت فکر کنیم

عنوان انگلیسی کتاب: Non-Obvious: How to Think Different, Curate Ideas & Predict The Future  

در پاسخی کلی به این سوال می توان گفت دیجیتال مارکتینگ برای تمامی مشاغل مناسب و قابل استفاده است. چرا که در این روش مدرن هدف بازاریابی برای جذب مشتری بیشتر و متعاقب آن افزایش مشتری و مخاطب است. از همین رو همه کسب و کارهای کوچک تا بزرگ می توانند از آن برای برندسازی خود استفاده کنند.

متخصص بازاریابی محتوا دیجیتال مارکتینگ قابل اجرا برای هر کسب و کاری است و شما می توانید فارغ از زمینه فعالیتی و نوع محصول یا خدمت از این روش بازاریابی برای شناسایی نیاز مخاطب  و تولید محتوای آنلاین و مورد نیاز مخاطب استفاده کنید.

منبع : neilpatel.com techtarget.com blog.hubspot.com

بخشی از آمار خدمات وب رمز

تعداد خدمت ارائه شده

150
پروژه سئو
420
پروژه طراحی سایت
69000
خدمات هاست
220000
ثبت دامنه

در وب‌رمز رضایت مشتریان اولویت ماست

کارفرمایان در مورد ما چه می‌گویند

خانم مهندس درفشی

خانم مهندس درفشی

مدیر سایت "آژانس ارتباطات دان"
آقای مهندس منظمی

آقای مهندس منظمی

مدیر "هلدینگ گام"
خانم مهندس اسدی

خانم مهندس اسدی

مدیر دیجیتال مارکتینگ "ایران ادونچر"
آقای مهندس طالب زاده

آقای مهندس طالب زاده

مدیر مجموعه مهاجرتی - تحصیلی "کانادا از ایران"

برخی برندها که افتخار خدمت به آنها را داشتیم

جایگاه برند معظم شما اینجاست..

webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers

تعدادآرا: 966 - میانگین: 4.8

رأی شما ثبت شد.