DNS چیست؟

DNS  مثل دفترچه تلفن اینترنت است. به جای به خاطر سپردن آدرس‌های IP، از نام‌های قابل فهم برای نام‌های دامنه برای پیدا کردن وب‌سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین استفاده می‌کنیم

فیلترینگ DNS

نحوه عملکرد DNS شده است

هنگامی که شما آدرس سایت  را در مرورگر خود وارد می‌کنید، مرورگر شما ابتدا باید آدرس IP سرور وب را که روی آن میزبانی می‌شود، پیدا کند.
برای انجام این کار، مرورگر شما با سرور DNS شما ارتباط برقرار می‌کند. سرور DNS شما یک دفترچه تلفن از نام‌های دامنه و آدرس‌های IP مربوط به آنها است.
سرور DNS نام دامنه را جستجو می‌کند و آدرس IP مربوط به آن را پیدا می‌کند
مرورگر شما سپس از این آدرس IP برای برقراری ارتباط با سرور وب و بارگیری وب‌سایت استفاده می‌کند.

کاربرد فیلترینگ DNS چیست؟

فیلترینگ DNS، که به عنوان DNSSEC نیز شناخته می‌شود، روشی برای حفظ امنیت شبکه‌ها و کاربران در برابر تهدیدات آنلاین با مسدود کردن دسترسی به سایت‌های مخرب و نامناسب است.  این کار با کمک کوئری های DNS به سرورهای DNS جایگزین که برای مسدود کردن دامنه‌های شناخته‌شده خطرناک پیکربندی شده‌اند، انجام می‌شود.

معایب فیلترینگ DNS

نحوه عملکرد فیلترینگ DNS

زمانی که کاربری سعی می‌کند به یک سایت مراجعه کند، دستگاه او یک درخواست به سرور ارسال می‌کند تا آدرس IP مرتبط با نام دامنه را بدست آورد.
به طور معمول، این درخواست به سرور DNS ISP کاربر ارسال می‌شود. اما اگر از فیلترینگ DNS استفاده شود، به جای سرور DNS ISP، به یک سرور DNS فیلتر کننده ارسال می‌شود.
سرور DNS فیلتر کننده، نام دامنه را در لیست‌های سیاه خود بررسی می‌کند. اگر نام دامنه در لیست سیاه باشد، سرور DNS فیلتر کننده آدرس IP نامعتبر را به دستگاه کاربر ارسال می‌کند.
در نهایت، دستگاه کاربر قادر به برقراری ارتباط با سایت مورد نظر نخواهد بود و پیامی مبنی بر مسدود شدن آن مشاهده خواهد کرد.

فیلترینگ DNS می‌تواند برای مسدود کردن دسترسی به وب‌سایت‌هایی که پهنای باند زیادی مصرف می‌کنند، مانند وب‌سایت‌های استریمینگ ویدئو یا بازی‌های آنلاین، استفاده شود. این امر می‌تواند برای سازمان‌هایی که می‌خواهند از استفاده بیش از حد از پهنای باند توسط کاربران خاص جلوگیری کنند، مفید باشد.

مزایای فیلترینگ DNS

 • محافظت در برابر بدافزارها و فیشینگ: فیلترینگ DNS می‌تواند از دسترسی کاربران به سایت‌های مخربی که می‌توانند بدافزار یا اطلاعات شخصی را سرقت کنند، جلوگیری کند.
 • بالابردن بهره‌وری: با مسدود کردن سایت‌های غیرمرتبط یا نامناسب، فیلترینگ DNS می‌تواند به افزایش تمرکز و بهره‌وری کارکنان در محل کار کمک کند.
 • کنترل محتوای خشونت آمیز و یا نامناسب: فیلترینگ DNS می‌تواند برای مسدود کردن سایت‌هایی که محتوای نامناسب دارند یا خشونت‌آمیز هستند، برای کودکان یا در محیط‌های آموزشی استفاده شود.
 • فیلترینگ DNS می‌تواند برای مسدود کردن سایت‌هایی که با قوانین یا سیاست‌های یک سازمان یا کشور مغایرت دارند، استفاده شود.
 • برای مسدود کردن دسترسی به وب‌سایت‌هایی که پهنای باند زیادی مصرف می‌کنند، مانند وب‌سایت‌های استریمینگ ویدئو یا بازی‌های آنلاین، استفاده شود. این امر می‌تواند برای سازمان‌هایی که می‌خواهند از استفاده بیش از حد از پهنای باند توسط کاربران خاص جلوگیری کنند، مفید باشد.
 • مدیریت پهنای باند: فیلترینگ DNS می‌تواند برای مسدود کردن دسترسی به وب‌سایت‌هایی که پهنای باند زیادی مصرف می‌کنند، مانند وب‌سایت‌های استریمینگ ویدئو یا بازی‌های آنلاین، استفاده شود. این امر می‌تواند برای سازمان‌هایی که می‌خواهند از استفاده بیش از حد از پهنای باند توسط کاربران خاص جلوگیری کنند، مفید باشد.

معایب فیلترینگ DNS

 • فیلترینگ DNS ممکن است به طور تصادفی سایت‌های قانونی را نیز به اشتباه را مسدود کند.
  کاربران باهوش ممکن راه‌هایی برای دور زدن فیلترینگ DNS پیدا کنند.
 • فیلترینگ DNS می‌تواند حریم خصوصی کاربران را نقض کند، زیرا شامل نظارت بر فعالیت آنلاین آنها می‌شود.
 •  فیلترینگ DNS ابزاری ارزشمند برای ایمن‌سازی شبکه‌ها و کاربران در برابر تهدیدات آنلاین است. با این حال، مهم است که از محدودیت‌های آن آگاه باشید و از آن به عنوان بخشی از یک استراتژی امنیتی جامع استفاده کنید
 • فیلترینگ DNS می‌تواند باعث کند شدن سرعت بارگذاری وب‌سایت‌ها شود، به خصوص اگر از لیست‌های مسدود کننده‌ی بزرگ یا پیچیده استفاده شود. این امر به دلیل افزایش تعداد درخواست‌های DNS که باید برای حل یک آدرس وب انجام شود، رخ می‌دهد.
 •  فیلترینگ DNS می‌تواند دسترسی به سایت‌های قانونی و مفید را مسدود کند، به خصوص اگر لیست‌های مسدود کننده به طور دقیق به‌روز نشوند. این امر می‌تواند برای کاربران ناامید کننده باشد و بر توانایی آنها برای انجام تحقیقات، آموزش یا دسترسی به اطلاعات مورد نیازشان تأثیر بگذارد.
 •  فیلترینگ DNS را می‌توان به راحتی با استفاده از VPN یا سایر ابزارهای دور زدن مسدودسازی دور زد. این امر فیلترینگ را برای سازمان‌هایی که می‌خواهند دسترسی کاربران به محتوای خاص را به طور کامل کنترل کنند، غیرقابل اعتماد می‌کند.

نکات تکمیلی

فیلترینگ DNS

 

قبل از استفاده از فیلترینگ DNS، مهم است که یک سیاست واضح برای نحوه استفاده از آن و سایت‌هایی که باید مسدود شوند، تعیین کنید.
شما باید به طور مرتب لیست‌های سیاه خود را به‌روزرسانی کنید تا از مسدود شدن جدیدترین وب‌سایت‌های مخرب اطمینان حاصل کنید.
باید کاربران خود را در این باره آگاه کنید
باید از تأثیر فیلترینگ DNS بر عملکرد سایت‌ها و برنامه‌های خود آگاه باشید.

سوالات متداول

DNS، یا Domain Name System، نام‌های دامنه قابل خواندن انسان (به عنوان مثال، www.amazon.com) را به آدرس‌های IP قابل خواندن توسط ماشین (به عنوان مثال، 192.0. 2.44) ترجمه می‌کند.

هنگامی‌ که یک نام دامنه را در مرورگر خود وارد می‌کنید، درخواستی را به سرور DNS ارسال می‌کند تا نام دامنه قابل خواندن توسط انسان را به یک آدرس IP ترجمه کند. سرور DNS سپس با آدرس IP مربوطه پاسخ می‌دهد و به شما امکان دسترسی به وب سایت را می‌دهد.

DNS یا Domain Name System یک سیستم سلسله مراتبی از پایگاه داده است که وظیفه نگاشت نام‌های دامنه به آدرس‌های IP مربوطه را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخشی از آمار خدمات وب رمز

تعداد خدمت ارائه شده

70000
خدمات هاست و سرور
220000
خدمات ثبت دامنه
450
پروژه طراحی سایت
150
پروژه سئو سایت

در وب‌رمز رضایت مشتریان اولویت ماست

کارفرمایان در مورد ما چه می‌گویند

خانم مهندس درفشی

خانم مهندس درفشی

مدیر سایت "آژانس ارتباطات دان"
آقای مهندس منظمی

آقای مهندس منظمی

مدیر "هلدینگ گام"
خانم مهندس اسدی

خانم مهندس اسدی

مدیر دیجیتال مارکتینگ "ایران ادونچر"
آقای مهندس طالب زاده

آقای مهندس طالب زاده

مدیر مجموعه مهاجرتی - تحصیلی "کانادا از ایران"

برخی برندها که افتخار خدمت به آنها را داشتیم

جایگاه برند معظم شما اینجاست..

webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers

تعدادآرا: 966 - میانگین: 4.8

رأی شما ثبت شد.