کاربران اینترنت در سراسر جهان، علاقه‌مند به دسترسی به محتواهای زبان مادری خود هستند. این امر منجر به رشد نام‌های دامنه بین‌المللی (IDN) شده است که امکان استفاده از اسکریپت‌های غیر لاتین را در نام‌های دامنه فراهم می‌کند.

به همین دلیل، ثبت دامنه فارسی به ویژه برای مشاغل و افراد در بازار ایران مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله جامع به بررسی پیچیدگی‌های ثبت دامنه فارسی، مزایا و معایب استفاده از نام دامنه فارسی زبان و مراحل ثبت دامنه فارسی می‌پردازیم.

دامنه IDN به چه معناست؟

IDN مخفف Internationalized Domain Name است. همانطور که می‌دانید، نام دامنه یک برچسب شناسایی است که نشان دهنده یک وب سایت یا یک منبع در اینترنت است. نام دامنه از حروف، اعداد و گاهی خط تیره تشکیل شده است و معمولاً توسط کاربران برای نشان دادن برند یا هویت آنها ثبت می‌شود.

نام‌های دامنه بین‌ المللی (IDN) توسعه‌ای از سیستم نام‌های دامنه سنتی است که امکان استفاده از کاراکترهایی از اسکریپت‌ها و زبان‌های مختلف و نه فقط الفبای انگلیسی را فراهم می‌کند. هدف اصلی دامنه‌های IDN این است که اینترنت را برای افرادی که از اسکریپت‌های مبتنی بر لاتین مانند چینی، عربی یا فارسی زبانان استفاده نمی‌کنند، در دسترس و کاربر پسندتر کند.

دامنه‌های IDN کاربران را قادر می‌سازد تا با استفاده از اسکریپت‌های بومی خود، وب‌ سایت‌ها را ثبت کرده و پیمایش کنند، و اینترنت را فراگیرتر کرده و برای مخاطبان وسیع‌تری، پیمایش را آسان‌تر می‌کند.

دامنه فارسی چیست؟

نمونه دامنه فارسی

شاید شما هم مثل صاحبان وب سایت‌های فارسی به انتخاب نام دامنه با حروف فارسی فکر کرده باشید. دامنه فارسی به نام دامنه‌ای اطلاق می‌شود که از کاراکترهای فارسی استفاده می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا وب سایت‌ها را با استفاده از حروف فارسی تایپ کرده و به آن دسترسی داشته باشند.

دامنه‌های فارسی از قوانین و محدودیت‌های خاصی پیروی می‌کند تا از سازگاری با سیستم نام دامنه (DNS) و پروتکل بین المللی نام دامنه (IDN) اطمینان حاصل کند.

به عنوان مثال، نام دامنه فارسی مانند https://وب رمز.ir با خط فارسی نوشته شده است که دسترسی و جذابیت آن را برای کاربران ایرانی اینترنت فراهم می‌کند. دامنه فارسی برای کسانی که فعالیت‌های متمرکز بر ایرانیان انجام می‌دهند، می‌تواند یک امتیاز مثبت برای برندسازی باشد.

قوانین ثبت دامنه به زبان فارسی

قوانین ثبت دامنه فارسی

درست مانند ثبت هر نوع دامنه دیگری، ثبت دامنه فارسی هم قواعد و قوانین خاصی دارد که باید رعایت شوند. برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن فرآیند ثبت دامنه، درک دستور العمل‌های ثبت دامنه فارسی ضروری است. در اینجا قوانین کلیدی که باید رعایت شوند، آورده‌ایم:

 1. کاراکترهای مجاز: استفاده از تمامی کاراکترهای الفبای فارسی، خط تیره و نیم فاصله، ارقام ۰ تا ۹ مجاز است.
 2. کاراکترهای ممنوعه: استفاده از علائمی مثل تنوین، تشدید، ساکن و همچنین کاراکترهای انگلیسی در دامنه فارسی ممنوع است.
 3. محدودیت کاراکتر: نام دامنه فارسی می‌تواند از ۳ تا ۳۰ کاراکتر تشکیل شده باشد.
 4. شروع و پایان دامنه نمی‌تواند با ارقام باشد.

مزایا و معایب استفاده از زبان فارسی در نام دامنه

مزایا و معایب دامنه فارسی

مزایا

 • احتمال بیشتر آزاد بودن نام دامنه: از آنجایی که دامنه‌های IDN نسبتاً جدید هستند، شانس بیشتری برای یافتن نام دامنه فارسی مناسبی وجود دارد که هنوز ثبت نشده است.
 • امکان برندسازی خوبی دارد: نام دامنه به زبان محلی می‌تواند ارتباط قوی با مخاطبان هدف ایجاد کند و شناخت و هویت برند را افزایش دهد. در نتیجه می‌تواند به فرایند برندسازی شما نیز کمک شایانی کند.
 • بر سئو سایت موثر است: استفاده از نام دامنه فارسی می‌تواند عملکرد سئو وب سایت شما را بهبود بخشد، زیرا می‌تواند به مرتبط بودن کلمات کلیدی و رتبه بندی جستجوی محلی کمک کند.

معایب

 • نوشتن نام وب سایت سخت تر است: نام‌های دامنه انگلیسی برای فارسی زبانان غیر بومی‌ آشناتر و راحت تر نوشته می‌شوند، که می‌تواند چالش‌هایی را برای کاربران و مشاغل بین المللی ایجاد کند.
 • در انتخاب پسوند دامنه محدودیت دارید: پسوندهای دامنه محبوب مانند .com، .org و .net ممکن است برای نام‌های دامنه فارسی در دسترس نباشند، که می‌تواند جذابیت و اعتبار کلی وب سایت را محدود کند.

چگونه ثبت دامنه فارسی انجام دهیم؟

برای ثبت دامنه فارسی در کمتر از ۲ دقیقه کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. روی این لینک کلیک کنید تا به صفحه ثبت دامنه وب‌رمز بروید.
 2. سپس در دسترس بودن نام دامنه فارسی مورد نظر را با استفاده از ابزار جستجوی نام دامنه جستجو کنید.
 3. در صورت آزاد بودن نام دامنه، با ارائه اطلاعات تماس و صورتحساب لازم، مراحل ثبت را ادامه دهید.
 4. برای نهایی شدن ثبت دامنه فارسی مراحل پرداخت را تکمیل کنید.

نتیجه گیری

ثبت دامنه فارسی مزایا و چالش‌های منحصر به فردی را برای مشاغل و افراد هدفمند بازار ایران ارائه می‌دهد. اگرچه ممکن است یافتن نام دامنه در دسترسی و بهبود سئوی محلی موثرتر باشد، اما محدودیت‌هایی از نظر پسوند دامنه و مشکلات احتمالی برای غیرفارسی زبانان وجود دارد.

توجه دقیق به این عوامل هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از نام دامنه فارسی بسیار مهم است. اگر قصد ثبت دامنه فارسی دارید، می‌توانید از تیم حرفه‌ای وب رمز کمک بگیرید و به ساده‌ ترین روش،‌ دامنه خود را ثبت کنید.

سوالات متداول

خیر، حروف فارسی خاصی مانند تشدید، تنوین، ساکن و کاراکترهای انگلیسی در نام دامنه فارسی مجاز نیستند.

بله، پسوندهای دامنه محبوب مانند .com، .org و .net برای نام‌های دامنه فارسی در دسترس نیستند و شما به پسوندهایی مانند ir یا .iran محدود می‌شوید.

مراحل ثبت نام معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد، اما ممکن است تا 48 ساعت طول بکشد تا دامنه پس از ثبت نام فعال شود.

بله، شما می‌توانید یک دامنه فارسی را به یک ثبت کننده دیگر منتقل کنید، اما باید مطمئن شوید که دامنه آنلاک است و شرایط انتقال هر دو ثبت کننده فعلی و جدید را برآورده می‌کند.

خیر اجباری نیست. شما می‌توانید از یک نام دامنه غیر فارسی با یک وب سایت بومی‌ سازی شده استفاده کنید. اما استفاده از دامنه فارسی می‌تواند جذابیت و عملکرد سئوی وب سایت شما را در بین کاربران فارسی زبان بهبود بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخشی از آمار خدمات وب رمز

تعداد خدمت ارائه شده

70000
خدمات هاست و سرور
220000
خدمات ثبت دامنه
450
پروژه طراحی سایت
150
پروژه سئو سایت

در وب‌رمز رضایت مشتریان اولویت ماست

کارفرمایان در مورد ما چه می‌گویند

خانم مهندس درفشی

خانم مهندس درفشی

مدیر سایت "آژانس ارتباطات دان"
آقای مهندس منظمی

آقای مهندس منظمی

مدیر "هلدینگ گام"
خانم مهندس اسدی

خانم مهندس اسدی

مدیر دیجیتال مارکتینگ "ایران ادونچر"
آقای مهندس طالب زاده

آقای مهندس طالب زاده

مدیر مجموعه مهاجرتی - تحصیلی "کانادا از ایران"

برخی برندها که افتخار خدمت به آنها را داشتیم

جایگاه برند معظم شما اینجاست..

webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers

تعدادآرا: 2 - میانگین: 5

رأی شما ثبت شد.