معرفی Cron Job در هاست لینوکس

فرض کنید شما میخواهید هر هفته از سایت و یا دیتابیس خود بکاپ تهیه کنید و یا فایل های Temp ایجاد شده را به صورت دوره ای حذف نمایید، با استفاده از Cron Jobs دیگر نیاز نیست این قبیل کارها را به صورت دستی انجام دهید، بلکه انجام آنها به صورت اتوماتیک امکان پذیر است. در این مقاله به معرفی Cron Job در هاست لینوکس می پردازیم.

Cron چیست؟

 cron job - cron چیست

Cron یکی از قابلیتها/ سرویسهای در سرور مجازی لینوکس است که وظیفه اجرای برنامه های مشخص شده ای را در زمان های تعریف شده  برعهده دارد. به عبارت بهتر، با Cron Jobs شما امکان تعریف زمان اجرا برای برنامه هایی که قصد دارید به صورت دوره ای اجرا شوند را دارید.

قبل از اینکه شما بتوانید به طور موثر از این ابزار استفاده کنید لازم است که دانش و اطلاعات خوبی از دستورات لینوکس داشته باشید.

پیشنهاد وب رمز: هاست لینوکس حرفه ای وب‌رمز با وب‌سرور Lite Speed و هارد پرسرعت NVMe

فایلی CronTab:

در لینوکس کارهایی که می بایست طبق زمانبندی و توسط کرون انجام شوند، در فایلی بنام CronTab ذخیره می شوند. این فایل، یک فایل متنی است و در هر سطر آن یک دستور با قاعده که برنامه کرون آنرا می شناسد، قرار می گیرد که به هر کدام از این دستورات Cron Job اطلاق می شود. هر دستور کرون دارای چندین بخش است که در تصویر زیر فرمت کلی دستورات کرون نمایش داده شده است .

معرفی Cron Job کرون جاب در لینوکس - وب رمز

– بخش اول نشانگر دقیقه است، یعنی اگر بخواهید عمل مشخصی را در زمان دقیقه انجام دهید، این بخش از دستور را مقدار می دهیم

– بخش دوم نشانگر ساعت است . برای مثال اگر بخواهیم در ساعت ۲ از سرور بک آپ تهیه شود،  میبایست از دستور کرون جاب زیر استفاده کنیم

*user/local/cpanel/scripts/cpbackup/***2

– بخش سوم نشانگر تعداد روزهای ماه است. مثلا در صورتیکه بخواهیم در روز شانزدهم ماه  و در ساعت ۳ و ۵۵ دقیقه عملیات بک آپ تهیه شود از دستور زیر استفاده می کنیم

 user/local/cpanel/scripts/cpbackup/**16 3 55

البته شما می توانید این تنظیمات  را  به همراه خط دستور مربوطه  در کنترل پنل سرویس هاستینگ خود در هاست سی پنل/ دایرکت ادمین نیز وارد کنید. برای این منظور برروی گزینه Cron Job کلیک کرده و در بخش Add New Cron Job مقادیر خود را وارد کنید.

 

 

رتبه: 4.8 از 966 رأی

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.