آیکان چیست؟

آیکان علاوه بر مدیریت پروتکل های شناسایی و دامنه های اینترنتی عمومی و کشوری گفتنی است آیکان مدیریت سرورهای اصلی اینترنت از جمله backbone را نیز برعهده دارد. اگر اطلاعاتی راجع به دامنه ندارید، ابتدا مقاله “دامنه چیست” را مطالعه فرمایید.

آیکان موسسه بین المللی غیر تجاری است که کنترل و نظارت منابع اینترنت را بر عهده دارد. به نظر میرسد با افزایش روز افزون نام دامنه‌ها مشکلاتی در زمینه تداخل نام ها بوجود آید که با نظارت این موسسه از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری میشود. به طور کلی مدیریت پروتکل های شناسایی و دامنه های اینترنتی عمومی و کشوری نیز بر عهده این شرکت میباشد. گفتنی است آیکان مدیریت سرورهای اصلی اینترت از جمله backbone را نیز عهده دار است.

آیکان در حال حاضر 850 مرکز ثبت دامنه در سراسر جهان دارد که ICANN Approved Registrar  نام دارد.
در مدیریت آیکان تمامی نهادها و سازمان های بین المللی و حتی خصوصی نقش دارند. آیکان به دلیل حفظ ثبات فنی و تکنیکی از مهمترین نهادها در زمینه ی اجتماعات اینترنتی است.

پیشنهاد وب رمز: پذیرش ثبت دامنه .ایران توسط آیکان

هیئت مدیره ی آیکان عبارتند از کشورهای استراليا, برزيل, بلغارستان, کانادا, چين, فرانسه, آلمان, غنا, ژاپن  کنيا, کره, مکزيک, هلند, پرتغال, سنگال, اسپانيا, انگلستان و ايالات متحده.

آیکان چیست
آیکان مسئول حل و فصل اجتماعات اینترنت در راستای مدیریت المان های DNS است که بر اساس آن کاربران آدرس های صحیح دریافت میکنند. آیکان با استقرار دامنه های اینترنت موجب کاهش قیمت دامنه ها شده است.

آیکان طی رای گیری اخیر درون سازمانی اعلام کرد 8 دامنه جدید ایجاد خواهد کرد که تغییر بزرگی در جامعه آنلاین است که هر دامنه با نام و کلمات زبان خاص آن منطقه و زبان تمام میشود.

دولت آمریکا اخیرا موافقت کرده است که از تمامی ملیتها و نمایندگان دولت از سراسر جهان استفاده کند که به موجب آن تصمیمات بصورت علنی گرفته میشود و تا حد زیادی باعث ایجاد رقابت و در نتیجه پویایی در زمینه دامین میشود.
با گسترش دامین های منطقه ای روابط آیکان به طرز چشم گیری با دیگر  مناطق در حال گسترش است به طوری که آیکان باید کارشناسانش را افزایش دهد تا بهتر بتواند پاسخ گوی نیازهای جامعه اینترنتی باشد.

 

 

رتبه: 4.8 از 966 رأی

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.