اصطلاحات “هاست” و “دامنه” مؤلفه های اساسی برای شروع طراحی سایت هستند. تفاوت هاست و دامنه چیست؟ یک دامنه آدرس است که افراد برای یافتن وب سایت شما به صورت آنلاین استفاده می کنند. در حالی که هاست خدماتی است که پرونده های وب سایت را ذخیره می کند و هنگام ورود به دامنه در مرورگرهای خود، آنها را در دسترس بازدید کنندگان قرار می دهد. در  ادامه به طور کامل با تفاوت هاست و دامنه آشنا خواهیم شد.

دامنه چیست؟ اجزای آن چه نام دارند؟

دامنه چیست

قبل از شروع طراحی سایت لازم است تا هاست و دامنه داشته باشید. اما دامنه چیست؟ یک دامنه یک آدرس قابل خواندن برای کاربران است که برای دسترسی به وب سایت ها در اینترنت استفاده می شود. این به عنوان یک روش کاربر پسند برای حرکت به مکانهای خاص وب خدمت می کند.

یک دامنه از چندین مولفه تشکیل شده است:

۱- زیر دامنه

زیر دامنه پیشوند است که به ابتدای نام اصلی دامنه اضافه می شود. می توان از آن برای سازماندهی و طبقه بندی بخش های مختلف یک وب سایت استفاده کرد. به عنوان مثال، در “blog.example.com”، عبارت “blog” زیر دامنه است.

۲- دامنه اصلی

دامنه اصلی قسمت اصلی آدرس وب است. این به طور معمول نام یک شرکت، سازمان یا فرد را نشان می دهد. در “www.example.com” ، عبارت “example” دامنه اصلی است.

۳- دامنه سطح بالا

دامنه سطح بالا پسوند در انتهای نام دامنه است. این به شناسایی هدف یا نوع وب سایت کمک می کند. TLD های متداول شامل com – org – net و پسوند TLD های کشور مانند uk یا ca است.

۴- دامنه سطح دوم

دامنه سطح دوم بخشی از نام دامنه است که درست قبل از دامنه سطح بالا می آید. این اغلب مارک یا نامی است که توسط صاحب وب سایت انتخاب می شود.

انواع پسوند دامنه

انواع پسوند دامنه

انواع مختلفی از پسوند دامنه وجود دارد که به عنوان دامنه های سطح بالا (TLD) نیز شناخته می شوند که هر یک از آنها یک هدف خاص را ارائه می دهند یا نوع خاصی از وب سایت را نشان می دهند. در اینجا انواع متداول پسوندهای دامنه آورده شده است:

TLDهای عمومی (GTLDS)

 • “.com”: در ابتدا برای وب سایت های تجاری در نظر گرفته شده است اما اکنون برای انواع مختلف سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • “.org”: به طور معمول با سازمان های غیرانتفاعی همراه است.
 • “.net”: در ابتدا برای وب سایت های مرتبط با شبکه در نظر گرفته شده است ، اما اغلب توسط طیف وسیعی از وب سایت ها استفاده می شود.
 • “.info”: برای وب سایت های اطلاع رسانی در نظر گرفته شده است.
 • “.Biz”: برای استفاده تجاری یا تجاری در نظر گرفته شده است.

پسوند اختصاصی

این نوع پسوند دامنه جز دامنه سطح بالا (TLD)” است. TLD آخرین قسمت از نام دامنه است که پس از نقطه نهایی می آید. همچنین به عنوان پسوند دامنه شناخته می شود.

برخی از نمونه های TLD شامل “.com” ، “.org” ، “.net” و “.info” است. TLD ها می توانند عمومی (GTLDs) یا خاص کد کشور (CCTLDS) باشند، و آنها برای طبقه بندی و شناسایی وب سایت ها بر اساس هدف یا موقعیت جغرافیایی خود خدمت می کنند.

پسوند دامنه ملی TLDS (CCTLDS)

این پسوند ها مخصوص کشورها یا سرزمین های خاص است:

 • “ir” (ایران)
 • “.us” (ایالات متحده)
 • “.uk” (انگلستان)
 • “.ca” (کانادا)
 • “.au” (استرالیا)
 • “.de” (آلمان)

و …

هاست یا هاستینگ چیست؟

هاست یا هاستینگ چیست

هاست یا همان هاستینگ به خدماتی اشاره دارد که امکان ذخیره و مدیریت پرونده ها، داده ها و محتوای وب سایت خود را در سرور متصل به اینترنت فراهم می کند.

این سرویس به وب سایت ها اجازه می دهد توسط کاربران از سراسر جهان قابل دسترسی و قابل مشاهده باشند. هاست شامل مؤلفه ها و ویژگی های مختلف است:

 • شرکت های میزبان فضای سرور را فراهم می کنند که پرونده ها و داده های وب سایت در آن ذخیره می شوند.
 • ارائه دهندگان میزبان سرورها را مدیریت و نگهداری می کنند و اطمینان می دهند که آنها عملیاتی ، ایمن و به روز شده اند.
 • هاست با تعداد مشخصی از پهنای باند ارائه می شود، که تعیین می کند چه میزان داده ها بین سرور و مرورگرهای بازدید کنندگان منتقل می شوند.
 • خدمات هاستینگ اغلب شامل ثبت و مدیریت دامنه است و به کاربران این امکان را می دهد تا وب سایت های خود را با نام دامنه خاص مرتبط کنند.
 • ارائه دهندگان هاست اقدامات امنیتی را برای محافظت از وب سایت ها در برابر تهدیدهای سایبری، مانند بدافزار و تلاش های هک کردن انجام می دهند.
 • شرکت های هاستینگ پشتیبانی فنی را برای کمک به کاربران در مورد مشکلات مربوط به پیکربندی سرور، راه اندازی وب سایت یا عیب یابی ارائه می دهند.

انواع هاست کدامند؟

انواع مختلفی از هاست وب وجود دارد که هر یک از آنها سطوح مختلف منابع، کنترل و ویژگی ها را ارائه می دهند. هاست انواع مختلفی دارد که شما میتوانید با توجه به نیاز خود بهترین هاست را خریداری نمایید. در اینجا چند تا از بهترین نوع هاست آورده شده است:

۱- هاست اشتراکی

هاست اشتراکی

در هاست اشتراکی، چندین وب سایت منابع (مانند فضای سرور، پهنای باند و قدرت پردازش) را در یک سرور واحد به اشتراک می گذارند. این یک گزینه مقرون به صرفه مناسب برای وب سایت های کوچکتر با ترافیک متوسط است. با این حال، اگر یک سایت از منابع زیادی استفاده کند، به اشتراک گذاری منابع می تواند منجر به عملکرد کندتر شود.

۲- هاست نیمه اختصاصی

هاست نیمه اختصاصی اغلب برای اشاره به نوعی میزبانی استفاده می شود که تعادل بین هاست اشتراکی و هاست اختصاصی ارائه می دهد. در هاستینگ نیمه اختصاصی، تعداد محدودی از وب سایت ها منابع خود را در یک سرور به اشتراک می گذارند. منبع این نوع هاستینگ به اندازه یک سرور کاملاً اختصاصی نیست. این گزینه می تواند برای وب سایت های دارای ترافیک متوسط که به منابع بیشتری نیاز دارند، ایده آل باشد.

۳- هاست اختصاصی

هاست اختصاصی

در خدمات هاست اختصاصی، یک سرور فیزیکی کامل به یک وب سایت یا کاربر اختصاص داده شده است. این گزینه حداکثر منابع، کنترل و گزینه های سفارشی سازی را فراهم می کند. هاستینگ اختصاصی برای وب سایت های پرترافیک یا برنامه های کاربردی که نیاز به عملکرد و امنیت بهینه دارند، ایده آل است.

۴- هاست ابری

هاست ابری

هاست ابری از شبکه ای از سرورهای مجازی به هم پیوسته برای میزبانی وب سایت ها استفاده می کند. منابع را می توان بر اساس تقاضا بالا یا پایین کرد و آن را به گزینه ای انعطاف پذیر تبدیل کرد. برای وب سایت های دارای نوسان ترافیک و منابع مناسب مناسب است.

تفاوت هاست و دامنه

تفاوت هاست و دامنه

تا اینجا به صورت مجزا با هاست و دامنه آشنا شدیم اما لازم است تا در اینجا با تفاوت های بین هاست و دامنه به طور کامل آشنا شویم. در اینجا تفاوت بین “میزبانی” و “دامنه” وجود دارد:

دامنه آدرس وب منحصر به فرد است که کاربران برای دسترسی به یک وب سایت خاص وارد مرورگرهای خود می شوند. این به عنوان هویت آنلاین یک وب سایت ، شبیه به یک آدرس خیابانی برای یک مکان فیزیکی است.

یک دامنه از یک نام (به عنوان مثال ، “domain”) و یک پسوند دامنه (به عنوان مثال ، “.com”) تشکیل شده است. دامنه ها برای شناسایی و تمایز وب سایت ها در اینترنت استفاده می شوند.

هاست به خدمتی اشاره دارد که زیرساخت ها و منابع را برای دسترسی به یک وب سایت در اینترنت فراهم می کند. این شامل ذخیره پرونده های وب سایت، داده ها و محتوا در سرور متصل به اینترنت است.

هاست به بازدید کنندگان این امکان را می دهد تا با تایپ دامنه آن در یک مرورگر، به محتوای وب سایت دسترسی داشته و مشاهده کنند. انواع مختلف هاستینگ سطح مختلف منابع، کنترل و عملکرد را برای وب سایت ها ارائه می دهند.

یک دامنه آدرس وب است که کاربران برای پیدا کردن وب سایت از آن استفاده می کنند، در حالی که هاست خدماتی است که هنگام ورود به دامنه در مرورگرهای خود، پرونده ها و محتوای وب سایت را برای کاربران ذخیره و در خدمت می دهد.

نتیجه گیری

درک تفاوت بین هاست و دامنه برای شروع فعالیت آنلاین موفق بسیار مهم است. یک دامنه به عنوان آدرس منحصر به فرد که کاربران را به یک وب سایت سوق می دهد، خدمت می کند، در حالی که هاست زیرساخت های لازم را برای ذخیره، مدیریت و ارائه محتوای وب سایت طراحی شده به بازدید کنندگان فراهم می کند.

انتخاب نام دامنه مناسب و نوع میزبانی برای ایجاد یک وب سایت کاربردی و جذاب که به طور موثر اهداف شما را برآورده می کند و به مخاطبان شما خدمت می کند، ضروری است.

سوالات متداول

دامنه یک آدرس وب است که کاربران برای دسترسی به یک وب سایت خاص در مرورگرهای خود تایپ می کنند. این یک شناسه قابل خواندن انسانی برای وب سایت های موجود در اینترنت است.

هاست خدماتی است که زیرساخت ها و منابع لازم را برای دسترسی به وب سایت به صورت آنلاین فراهم می کند. این شامل ذخیره پرونده های وب سایت، داده ها و محتوای روی سرورهای متصل به اینترنت است.

دامنه ها و هاستینگ با هم کار می کنند تا یک وب سایت در دسترس باشد. یک دامنه به کاربران کمک می کند تا وب سایت شما را پیدا کنند، در حالی که میزبان محتوای وب سایت را ذخیره می کند و هنگام ورود به دامنه در مرورگرهای خود، آن را به بازدید کنندگان منتقل می کند.

می توانید یک دامنه را ثبت کنید بدون اینکه بلافاصله هاست را تنظیم کنید. اگر قصد دارید وب سایت خود را بعداً توسعه دهید، می تواند مفید باشد.

می توانید هاست را تنظیم کنید بدون اینکه بلافاصله آن را به دامنه وصل کنید. این ممکن است شامل استفاده از یک دامنه موقت است که توسط ارائه دهنده میزبان ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخشی از آمار خدمات وب رمز

تعداد خدمت ارائه شده

70000
خدمات هاست و سرور
220000
خدمات ثبت دامنه
450
پروژه طراحی سایت
150
پروژه سئو سایت

در وب‌رمز رضایت مشتریان اولویت ماست

کارفرمایان در مورد ما چه می‌گویند

خانم مهندس درفشی

خانم مهندس درفشی

مدیر سایت "آژانس ارتباطات دان"
آقای مهندس منظمی

آقای مهندس منظمی

مدیر "هلدینگ گام"
خانم مهندس اسدی

خانم مهندس اسدی

مدیر دیجیتال مارکتینگ "ایران ادونچر"
آقای مهندس طالب زاده

آقای مهندس طالب زاده

مدیر مجموعه مهاجرتی - تحصیلی "کانادا از ایران"

برخی برندها که افتخار خدمت به آنها را داشتیم

جایگاه برند معظم شما اینجاست..

webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers

تعدادآرا: 3 - میانگین: 5

رأی شما ثبت شد.