جشنواره خرداد 1403 وب‌رمز

آیا می‌دانید سیستم عامل لینوکس چیست؟ شاید شما هم بارها نام لینوکس را شنیده باشید اما هیچ نوع پیش زمینه و دانشی در رابطه با کارایی این سیستم‌عامل نداشته باشید.

لینوکس تا به امروز کمک‌های بسیار زیادی به برنامه‌نویسان در حوزه‌ها و شاخه‌های مختلف آن کرده است و به نوعی توانسته پا به پای سیستم‌عامل ویندوز در دنیای فناوری ارتباطات قدم بردارد. در این مقاله قصد داریم به ماهیت این سیستم عامل و دادن جواب به سوال “سیستم عامل لینوکس چیست؟” بپردازیم.

سیستم عامل چیست؟

سیستم عامل به چه معنی است

سیستم عامل (Operating System یا OS) نرم‌افزاری است که به کامپیوتر یا دستگاه مشابه اجازه می‌دهد تا منابع سخت‌افزاری را مدیریت کرده و برنامه‌های کاربر را اجرا کند. سیستم عامل مسئول مدیریت منابع سخت‌افزاری، اجرای برنامه‌ها، پردازش‌ها و ارتباط با دستگاه‌های ورودی/خروجی است.

تا زمان ژانویه 2022، سه سیستم عامل اصلی برای کامپیوترها سرورها و دستگاه‌های هوشمند محسوب می‌شوند و بیشترین میزان استفاده را نزد کاربران دارند:

۱- مایکروسافت ویندوز (Microsoft Windows)

این سیستم عامل برای کامپیوترهای شخصی (PC) بسیار محبوب است و در اکثر موارد، بازار کامپیوترهای شخصی را به خود اختصاص می‌دهد.

۲- مک‌اواس (macOS)

این سیستم عامل توسط شرکت اپل برای کامپیوترهای شخصی Macintosh توسعه یافته است.

۳- لینوکس (Linux)

لینوکس یک سیستم عامل متن‌باز است که بر اساس هسته لینوکس توسعه یافته است. این سیستم عامل به عنوان یک سیستم عامل سرور، سیستم عامل دسکتاپ، و برای دستگاه‌های جانبی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در جدول و نمودار زیر، میزان استفاده آن‌ها با هم مقایسه شده است.

مقایسه میزان محبوبیت سیستم عامل‌های مختلفتاریخچه لینوکس

یونیکس به دلیل پایگاه پشتیبانی و توزیع گسترده، یکی از محبوب‌ترین سیستم عامل‌ها در سراسر جهان است. در ابتدا یونیکس به عنوان یک سیستم چند وظیفه‌ای برای مینی کامپیوترها و فریم‌های اصلی در اواسط دهه ۱۹۷۰ توسعه یافت.

یونیکس توزیع‌های مختلفی دارد و لینوکس یک نسخه رایگان از یونیکس است که در ابتدا توسط لینوس توروالدز (Linus Torvalds) ایجاد شد. وی از سال ۱۹۹۱ به عنوان دانشجوی دانشگاه هلسینکی فنلاند نسخه لینوکس را تولید نمود.

لینوس نسخه اولیه لینوکس را به صورت رایگان در اینترنت منتشر کرد و ناخواسته یکی از بزرگترین پدیده‌های توسعه نرم‌افزار در تمام دوران‌ها را ایجاد کرد. امروزه لینوکس توسط گروهی متشکل از چند هزار توسعه دهنده که در سراسر اینترنت با یکدیگر همکاری می‌کنند، تألیف و نگهداری می‌شود.

در مارس ۱۹۹۹، اولین نمایشگاه تجاری Linux World Expo در سن خوزه، کالیفرنیا برگزار شد که گفته می‌شود بیش از ۱۲۰۰۰ نفر در آن حضور داشتند. اکثر تخمین‌ها تعداد کاربران لینوکس در سراسر جهان را تا این زمان حدود ۱۰ میلیون نشان می‌دهد.

سیستم عامل لینوکس چیست؟

Linux یکی از نسخه‌های محبوب سیستم عامل UNIX است. این منبع آزاد است و کد منبع آن به طور آزاد در دسترس است. استفاده از آن کاملا رایگان می‌باشد. از آنجا که لینوکس با توجه به سازگاری با UNIX طراحی شده است، لیست عملکرد آن کاملاً مشابه لیست UNIX است.

همانطور که پیشتر گفته شد سیستم عامل واسط بین برنامه‌ها و سخت‌افزار هستند و باعث ایجاد ارتباط بین تمام نرم‌افزارهای شما و منابع سرور می‌شود. لینوکس به گونه‌ای طراحی شده است که روی تمامی اعم از دستگاه‌های تلفن همراه و ابر رایانه‌ها برای کار با طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها توسعه یافته است.

هر سیستم عامل مبتنی بر لینوکس از هسته لینوکس تشکیل شده است که به اجزای سخت‌افزاری و مجموعه‌ای از برنامه‌های نرم‌افزاری ادامه می‌دهد که بقیه سیستم عامل را پوشش می‌دهد.

اجزای تشکیل‌دهنده لینوکس (معماری لینوکس)

اجزای تشکیل دهنده لینوکس

یک سیستم عامل لینوکس از چندین مولفه تشکیل شده است که هرکدام نقش خود را در عملکرد و پشتیبانی از سیستم ایفا می‌کنند. در زیر، به مختصر توضیحاتی در مورد هر یک از این مولفه‌ها آورده شده است:

Kernel (هسته)

 • هسته یکی از اجزای اساسی سیستم عامل لینوکس است.
 • مسئول انجام و مدیریت عملیات اصلی سیستم عامل، از جمله مدیریت حافظه، ارتباط با سخت‌افزار، و اجرای پروسه‌ها می‌باشد.

وظایف هسته سیستم عامل Linux

هسته یا Kernel سیستم عامل لینوکس نقش حیاتی در عملکرد و مدیریت سیستم دارد. وظایف اصلی هسته لینوکس شامل مدیریت منابع سخت‌افزاری نظیر حافظه (RAM)، پردازنده (CPU)، دیسک‌های سخت (HDD/SSD) و دستگاه‌های ورودی/خروجی می‌باشد. همچنین، هسته سیستم عامل لینوکس مسئول اجرای و مدیریت پروسه‌ها، جلوگیری از تداخلات بین برنامه‌ها، ارتباط با دستگاه‌های جانبی، و پیاده‌سازی سیاست‌های امنیتی است.

با توجه به ساختار ماژولار هسته لینوکس، می‌توان ماژول‌های اختصاصی را به هسته افزود و از این طریق امکانات خاصی را فراهم کرد. همچنین، هسته لینوکس به صورت متن‌باز منتشر شده است که به توسعه‌دهندگان امکان تغییر و بهبود آن را فراهم می‌آورد و باعث انعطاف‌پذیری و سازگاری با انواع مختلف سخت‌افزارها و نیازهای سیستمی می‌شود.

System Library (کتابخانه‌های سیستم)

 • این کتابخانه‌ها شامل توابع خاصی هستند که برای پیاده‌سازی عملکرد سیستم عامل به کار می‌روند.
 • بدون نیاز به دسترسی به کد منبع هسته، این کتابخانه‌ها وظیفه ارائه خدمات مورد نیاز برنامه‌ها را بر عهده دارند.

System Utility Programs (برنامه‌های ابزاری سیستم)

 • این برنامه‌ها مسئول اجرای فعالیت‌های سطح تخصصی و خاص هستند.
 • وظیفه دارند تا وظایفی نظیر مدیریت فایل، پیکربندی سیستم، و بررسی وضعیت سیستم را انجام دهند.

Hardware Layer (لایه سخت‌افزاری)

 • این لایه شامل اجزای سخت‌افزاری سیستم است، از جمله پردازنده (CPU)، حافظه دستگاه (RAM)، و دیسک‌های سخت (HDD) است.
 • مدیریت منابع سخت‌افزاری و ارتباط با دستگاه‌های جانبی در این لایه صورت می‌گیرد.

Shell (پوسته)

 • پوسته به عنوان یک رابط بین هسته و کاربر عمل می‌کند.
 • کاربر از طریق پوسته دستورات را وارد کرده و توابع هسته را اجرا می‌کند.
 • دو نوع اصلی پوسته‌ها وجود دارد: پوسته‌های گرافیکی و پوسته‌های خط فرمان که به کاربر امکان ارتباط با سیستم را از طریق واسط‌های گرافیکی یا خط فرمان می‌دهند.

این مولفه‌ها با هم تعامل کرده و به یکدیگر وابسته‌اند تا عملکرد یک سیستم عامل لینوکس را فراهم کنند.

توزیع لینوکس چیست؟

توزیع لینوکس، که اغلب به Linux distro خلاصه می‌شود، یک سیستم عامل است که از اجزای توسعه یافته توسط پروژه‌ها و برنامه‌نویسان متن باز متنوع تهیه شده است. هر توزیع شامل هسته لینوکس (پایه و اساس سیستم عامل)، برنامه‌های پوسته (GNU) رابط و دستورات ترمینال)، X سرور (برای یک دسکتاپ گرافیکی)، محیط دسکتاپ، یک سیستم مدیریت بسته، یک نصب کننده و سایر موارد است.

بسیاری از مولفه‌ها به طور مستقل از یکدیگر توسعه یافته و به صورت کد منبع توزیع می‌شوند. همچنین این توزیع‌ها دارای مرورگر اینترنت، ابزارهای مدیریت و سایر نرم افزارها مانند KVM hypervisor است که برای مجازی سازی استفاده می‌شود. یک توزیع لینوکس ممکن است شامل هزاران بسته نرم افزاری، نرم افزارها و برنامه‌های مختلف باشد.

توزیع‌های محبوب لینوکس کدامند؟

۱- توزیع Kali

توسط امنیت تهاجمی‌(offensive security) توسعه و حفاظت می‌شود و یک توزیع لینوکس مبتنی بر دبیان است که برای آزمایش نفوذ و انجام پزشکی قانونی دیجیتال طراحی شده است. این وسیله با ابزارهایی خاص برای آزمایش نفوذ مانند Nmap، Metasploit Framework، Maltego و Aircrack-ng ارائه می‌شود.

۲- پروژه CentOS

CentOS یک سیستم عامل رایگان مبتنی بر جامعه (community-driven) است که هدف آن ارائه یک اکوسیستم منبع باز قوی و قابل اعتماد است. براساس RHEL، CentOS یک گزینه مناسب برای Red Hat Enterprise Linux است زیرا بارگیری و نصب آن رایگان است.

این امکان به کاربران قابلیت ثبات و قابلیت اطمینان RHEL را می‌دهد. در واقع به آنها این امکان را می‌دهد که از امنیت رایگان و به روزرسانی ویژگی‌ها نیز بهره مند شوند. CentOS 8 یکی از بهترین گزینه‌ها برای علاقه مندان به لینوکس است که می‌خواهند از مزایای RHEL لذت ببرند.

۳- دبیان

به دلیل مادر بودن در توزیع‌های محبوب لینوکس مانند Deepin، Ubuntu و Mint مشهور است که عملکرد مطلوبی، پایداری و تجربه کاربری بی نظیری را ارائه می‌دهند. آخرین نسخه پایدار Debian 10.5 است، به روزرسانی Debian 10 که به زبان عامیانه با نام Debian Buster شناخته می‌شود.

۴- فدورا

به دلیل سادگی و کاربردهای راحت و قابلیت توسعه آسان آن باعث شده است که تازه واردان به راحتی شروع به کار با سیستم عامل لینوکس کنند. این توزیع عنوان یکی از کاربر پسندترین گزینه‌های موجود می‌باشد.

۵- جنتو

یک مرکز فروش برای استفاده حرفه‌ای و متخصصانی است که می‌خواهند انتخاب کنند که با چه بسته‌هایی کار می‌کنند. این دسته شامل توسعه‌دهندگان، مدیران سیستم و شبکه است.

به همین ترتیب، برای مبتدیان در Linux ایده آل نیست. جنتو برای کسانی که می‌خواهند درک عمیق‌تری از سیستم عامل لینوکس داشته باشند توصیه می‌شود.

۶- اوبونتو

Ubuntu توسط Canonical ایجاد و نگهداری می‌شود، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های لینوکس است که توسط مبتدیان، کاربران متوسط و حرفه‌ای‌ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اوبونتو به طور خاص برای مبتدیان در لینوکس یا کسانی که از Mac و ویندوز در حال استفاده هستند طراحی شده است.

کاربرد لینوکس چیست؟

لینوکس یک سیستم عامل متن‌باز و انعطاف‌پذیر است که در انواع مختلفی از کاربردها با موفقیت استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای اصلی لینوکس در دنیای سرورهای اینترنتی است، جایی که بر اساس پایداری، امنیت، و قابلیت اطمینان، سیستم‌های لینوکس به عنوان پلتفرم محبوبی برای ارائه خدمات هاست و سایر خدمات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین، لینوکس در دیگر حوزه‌ها نیز کاربرد دارد، از جمله استفاده در سیستم‌های جاروب، دستگاه‌های جوشکاری، تجهیزات شبکه، و حتی دستگاه‌های هوشمند. این سیستم عامل به عنوان یک ابزار قدرتمند و باز مورد توجه توسعه‌دهندگان و مدیران سیستم قرار گرفته و با مزایای انعطاف‌پذیری و هزینه‌ی پایین، به جامعه‌ی فناوری ارزش افزوده می‌دهد.

زبان برنامه‌نویسی لینوکس چیست؟

همانطور که می‌دانید امروزه بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارند. زبان برنامه‌نویسی لینوکس همچنان در آینده روی برنامه‌های دسکتاپ متمرکز است. از مهمترین قابلیت‌های یک زبان برنامه‌نویسی خوب می‌توان به مواردی از قبیل قابلیت اعتماد، کارآمد بودن آن، انعطاف‌پذیری، قابلیت توسعه، کاربر پسند بودن و مهم‌تر از همه امنیت آن اشاره نمود.

لینوکس بیشتر به زبان C نوشته می‌شود و بعضی از قسمتها نیز با زبان assembly نوشته شده‌اند. حدود ۹۷ درصد از ۵۰۰ ابر رایانه قدرتمند جهان هسته لینوکس را اجرا می‌کنند.

لینوکس، مانند نسخه مادر خود یونیکس، یک هسته سیستم عامل منبع‌باز است. از آنجا که لینوکس تحت مجوز عمومی‌ GNU محافظت می‌شود، بسیاری از کاربران از کد منبع لینوکس را تغییر داده‌اند. در نتیجه برنامه‌نویسی لینوکس با C ++، Perl، Java و سایر زبان‌های برنامه نویسی سازگار است.

مزایای لینوکس

بسیاری از قابلیت‌های عالی در سیستم عامل لینوکس وجود دارد که نشان می‌دهد این سیستم از سایر سیستم عامل‌ها بهتر است. در ادامه چند مزیت برتر سیستم عامل لینوکس را شرح می‌دهیم.

۱- منبع‌ باز بودن

از آنجا که لینوکس منبع‌باز است، کد منبع آن به راحتی در دسترس همه است. هر کسی که دانش برنامه‌نویسی داشته باشد می‌تواند این سیستم عامل را شخصی‌سازی کند. می‌توان کدهای آن را برای هر هدفی مشارکت، اصلاح، توزیع و افزایش داد.

۲- امنیت

ویژگی امنیتی لینوکس دلیل اصلی این است که مطلوب‌ترین گزینه برای توسعه‌دهندگان است. هر برنامه نیاز به اجازه توسط کاربر مدیر دارد. تا زمانی که مدیر دسترسی رمز ورود را ارائه ندهد، ویروس اجرا روی سیستم نمی‌شود. سیستم‌های لینوکس به هیچ برنامه آنتی‌ویروسی نیاز ندارند.

۳- رایگان

مطمئناً بزرگترین مزیت سیستم لینوکس استفاده رایگان از آن است. ما به راحتی می‌توانیم آن را بارگیری کنیم و نیازی به خرید مجوز برای آن نیست. تحت GNU GPL (General Public License) توزیع می‌شود.

۴- سبک

لینوکس سبک است. شرایط مورد نیاز برای اجرای Linux بسیار کمتر از سایر سیستم عامل‌ها است. در لینوکس، میزان حافظه و فضای دیسک مورد نیاز نیز کمتر است. به طور کلی، بیشتر توزیع‌های لینوکس به ۱۲۸ مگابایت RAM و تقریباً به همان میزان فضای دیسک نیاز دارند.

۵- پایداری

لینوکس نسبت به سایر سیستم عامل‌ها پایدارتر است. لینوکس برای حفظ سطح عملکرد نیازی به راه اندازی مجدد سیستم ندارد. همچنین بندرت کند می‌شود و زمان اجرای بالایی دارد. به دلیل طراحی مستقر و ماژولار هسته لینوکس، این سیستم عامل به راحتی با تغییرات و بروزرسانی‌ها سازگار می‌شود و بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد سیستم، به‌روزرسانی‌ها را اعمال می‌کند.

علاوه بر پایداری، لینوکس با بهینه‌سازی‌های جاری و اجرای کارها بدون نیاز به مجدداً راه‌اندازی سیستم، سرعت و کارایی بالایی را ارائه می‌دهد. این ویژگی به ویژه در سرویس‌دهی به سرورها و نقاط اجرایی که نیاز به پایداری و زمان بالای اجرا دارند، بسیار حیاتی است. همچنین، مدیریت منابع سیستم و مصرف حافظه بهینه‌سازی شده در لینوکس، تاثیر مثبتی در کارایی آن دارد.

با این وجود، مهم است به نکاتی همچون تنظیمات سخت‌افزاری، نرم‌افزارهای نصب شده، و پیکربندی سیستم هم پرداخت تا بهینه‌ترین عملکرد از لینوکس به دست آید.

۶- عملکرد

سیستم لینوکس عملکرد بالایی را از طریق شبکه‌های مختلف فراهم می‌کند. این قابلیت، امکان مدیریت همزمان تعداد زیادی از کاربران را دارد. این ویژگی اصلی به دلیل طراحی و بهینه‌سازی‌های انجام شده بر روی هسته لینوکس و ابزارهای مدیریتی است.

هسته لینوکس از ابزارها و پروتکل‌های متنوعی برای مدیریت شبکه استفاده می‌کند، از جمله TCP/IP و ابزارهای مختلف مدیریت شبکه مانند iptables و sysctl. این ابزارها امکان مدیریت قدرتمند شبکه، تنظیمات امنیتی، و کنترل باند‌پایپ را فراهم می‌کنند.

همچنین، لینوکس به خوبی می‌تواند با تعداد زیادی از کاربران همزمان مدیریت شود. از طریق ویژگی‌های چندکاربره و سیستم‌های مدیریت حساب کاربری مانند PAM و sudo، لینوکس قابلیت ایجاد و مدیریت حساب‌های کاربری با سطوح دسترسی مختلف را فراهم می‌کند. این ویژگی برای سرورها، سیستم‌های هاست اشتراکی و محیط‌های کسب و کاری با تعداد زیادی کاربر بسیار اهمیت دارد.

۷- انعطاف‌پذیری

سیستم عامل لینوکس بسیار انعطاف‌پذیر است. همچنین می‌تواند برای برنامه‌های دسک‌تاپ، سیستم‌های جاسازی شده و برنامه‌های سرور نیز مورد استفاده قرار گیرد. لینوکس به عنوان سیستم عامل دسک‌تاپ نیز کاربرد دارد.

توزیع‌های مختلف لینوکس، مانند Ubuntu، Fedora، و Debian، با محیط‌های گرافیکی متنوعی همچون GNOME، KDE، و Xfce ارائه می‌شوند. این امکان به کاربران می‌دهد تا یک محیط دسک‌تاپ چندپنجره‌ای و گرافیکی با کارایی بالا را تجربه کنند.

لینوکس یکی از سیستم‌های عامل محبوب برای سرورها است. با پشتیبانی از سرویس‌های شبکه، مدیریت حافظه و پردازش موازی، لینوکس به عنوان یک سیستم عامل قدرتمند در محیط‌های سروری و ابری به کار می‌رود.

۸. به‌روزرسانی‌های نرم افزار

در لینوکس، به روزرسانی‌های نرم‌افزار در کنترل کاربر است. ما می‌توانیم به روزرسانی‌های مورد نیاز را انتخاب کنیم. این به روزرسانی‌ها بسیار سریع‌تر از سایر سیستم عامل‌ها هستند و بنابراین می‌توانند به راحتی و بدون مواجه شدن با مشکلی نصب شوند.

۹- CD/USB زنده

تقریباً همه توزیع‌های لینوکس از گزینه Live CD/USB برخوردار هستند. این قابلیت به ما این امکان را می‌دهد که سیستم عامل لینوکس را بدون نیاز به نصب، بررسی یا اجرا کنیم.

۱۰- رابط کاربری گرافیکی

لینوکس یک سیستم عامل مبتنی بر خط فرمان است اما یک رابط کاربری تعاملی مانند ویندوز را نیز فراهم می‌کند.

۱۱- مناسب برای برنامه نویسان

این سیستم عامل تقریباً از همه انواع زبان‌های برنامه‌نویسی پرکاربرد مانند C / C ++، Java، Python، Ruby و … پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، طیف وسیعی از برنامه‌های مفید را برای توسعه ارائه می‌دهد.

معایب سیستم عامل لینوکس

هرچند که سیستم عامل لینوکس بسیار قدرتمند، پایدار، و انعطاف‌پذیر است، اما با برخی معایب روبرو است. یکی از اصلی‌ترین معایب لینوکس برای برخی کاربران، به خصوص کاربران عادی دسک‌تاپ، پیچیدگی در استفاده اولیه ممکن است.

برخی از توزیع‌های لینوکس، خصوصاً توزیع‌های پیشرفته، نیاز به دانش فنی برای نصب و پیکربندی دارند که ممکن است برای کاربران تازه‌کار مبتدی یا کاربرانی که علاقه به تنظیمات پیشرفته ندارند، چالش‌برانگیز باشد. همچنین، محدودیت‌ها در پشتیبانی نرم‌افزارهای گرافیکی و بازی‌ها نسبت به سیستم‌عامل‌های دیگر ممکن است باعث شود که برخی افراد از انتخاب لینوکس به عنوان سیستم عامل اصلی خود منصرف شوند.

به علاوه، در برخی موارد، تعدادی از دستگاه‌های سخت‌افزاری و دستگاه‌های جانبی ممکن است به‌طور کامل توسط لینوکس پشتیبانی نشوند که ممکن است موجب محدودیت در انتخاب سخت‌افزار و استفاده از امکانات جدیدتر شود.

آشنایی با محیط لینوکس

محیط دسکتاپ (Desktop Environment)

محیط دسکتاپ در لینوکس

لینوکس از محیط‌های دسکتاپ متنوعی برخوردار است. GNOME، KDE، Xfce، LXQt، Cinnamon و MATE از جمله محیط‌های گرافیکی شناخته‌شده هستند. این محیط‌ها برای کاربران تازه‌کار و حرفه‌ای امکان استفاده آسان از سیستم عامل را فراهم می‌کنند.

مدیریت فایل (File Management)

برنامه‌های مدیریت فایل مانند Nautilus (برای GNOME)، Dolphin (برای KDE) و Thunar (برای Xfce) به کاربران این امکان را می‌دهند تا در سیستم خود به آسانی فایل‌ها و پوشه‌ها را مدیریت و سازماندهی کنند.

ترمینال (Terminal)

ترمینال یک وسیله قدرتمند برای تعامل با سیستم عامل لینوکس از طریق خط فرمان است. کاربران می‌توانند از دستورات خاص لینوکس برای انجام وظایف مختلف مانند کپی، حذف، جستجو، و مدیریت بستر سیستم استفاده کنند.

سیستم فایل (File System)

لینوکس از سیستم فایل مبتنی بر سلسله‌مراتب مانند ext4 استفاده می‌کند. درست مانند سایر سیستم‌های عامل، فایل‌ها و پوشه‌ها در ساختاری منطقی در سیستم عامل ذخیره می‌شوند.

کاربران و مجوزها (Users and Permissions)

لینوکس از سیستم کاربران و مجوزهای دسترسی استفاده می‌کند. هر کاربر می‌تواند به یک یا چند گروه تعلق داشته باشد و دارای مجوزهای مختلفی برای دسترسی به فایل‌ها و منابع سیستم باشد.

استفاده از خط فرمان (Command Line Interface – CLI)

خط فرمان لینوکس (ترمینال) امکان اجرای دستورات مستقیم با استفاده از خط فرمان را فراهم می‌کند. این امکان برای کاربران پیشرفته و توسعه‌دهندگان بسیار حیاتی است.

پکیج منیجر (Package Manager)

لینوکس از پکیج منیجرها مانند APT (برای توزیع‌های بر پایه Debian)، YUM (برای توزیع‌های بر پایه Red Hat)، و Pacman (برای Arch Linux) استفاده می‌کند. این ابزارها به کاربران این امکان را می‌دهند تا نرم‌افزارها را به سادگی نصب، بروزرسانی، و حذف کنند.

آشنایی با این عناصر به کاربران امکان می‌دهد سیستم عامل لینوکس را به بهترین شکل مدیریت و استفاده کنند.

سیستم عامل لینوکس در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بسیاری از ما فکر می‌کنیم لینوکس تنها یک سیستم عامل است. اما در واقع لینوکس یک سیستم عامل نیست، بلکه یک هسته است. هسته در اصل به ایجاد ارتباط بین سخت‌افزار و نرم‌افزار کمک می‌کند.

در نتیجه توسعه‌دهندگان میتوانند برنامه‌هایی برای هسته لینوکس ایجاد کنند. و به همین دلیل است که زمانی که ما می‌خواهیم لینوکس را روی رایانه اجرا کنیم، باید از برنامه یا توزیع‌هایی که روی این هسته نوشته شده استفاده کنیم.

با توجه به اینکه نزدیک به نیمی از سایت‌های دنیا با وردپرس طراحی و توسعه داده شده‌اند و چون وردپرس روی سیستم عامل لینوکس نصب می‌شود، بنابراین استفاده از هاست لینوکس بسیار زیاد است.

همچنین اگر سایت وردپرسی دارید، بهتر است به جای هاست لینوکس از هاست وردپرس استفاده کنید. هاست وردپرس همان هاست لینوکس است که برای وردپرس بهینه سازی شده است.

جمع بندی

شرکت وب‌رمز با بیش از ده سال تجربه در حوزه ارائه خدمات سرور اختصاصی و مجازی، به عنوان یک پیشگام در صنعت خدمات هاستینگ با افتخار خدماتی با کیفیت، امن و با قیمتی مناسب را ارائه می‌دهد. سرورهای اختصاصی و مجازی ما با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و تجهیزات پیشرفته، امکان ارائه عملکرد بی‌نظیر و پایداری را فراهم می‌کنند.

امنیت اطلاعات شما برای ما در اولویت قرار دارد و به همین دلیل تمامی سرورهای ما با جدیدترین تکنیک‌ها و استانداردهای امنیتی تجهیز شده‌اند. همچنین، ما تیم پشتیبانی 24/7 فعال داریم که با اخلاقی حرفه‌ای و دانش فنی برتر، به سوالات شما پاسخ می‌دهند. با انتخاب خدمات ما، به یک تجربه مطمئن و با کیفیت در حوزه هاستینگ دست خواهید یافت.

سوالات متداول

سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل متن‌باز و یکی از انواع سیستم‌های یونیکس است که بر اساس هسته لینوکس توسعه یافته است.

انعطاف‌پذیری، پایداری، امنیت بالا، مدیریت منابع کارآمد، و متن‌باز بودن از ویژگی‌های برجسته لینوکس هستند.

هسته یا Kernel نقش اصلی در مدیریت منابع سخت‌افزاری، اجرای پروسه‌ها و ایجاد ارتباط با دستگاه‌های جانبی دارد.

لینوکس مناسب برای همه انواع کاربران از جمله توسعه‌دهندگان، مدیران سرور، کاربران دسک‌تاپ و حتی کسانی که به دنبال یک سیستم عامل متن‌باز هستند، است.

پایداری بالا، امکان مدیریت منابع بسیاری از کاربران، امنیت قوی و امکان توسعه سیستم باعث جذابیت لینوکس برای سرویس‌دهی به سرورها شده است.

منبع : linux.com

4 پاسخ به “سیستم عامل لینوکس چیست؟ ۱۱ مزیت، توزیع‌ها و اجزای تشکیل‌دهنده‌ آن”

 1. سیم کارت گفت:

  خیلی عالی بود لطفا راجع به سیستم عامل هارمونی که مال هواوی هست هم برامون مطلب بذارید

 2. سیم کارت قسطی گفت:

  عالی بودش مممنونم

 3. محسن فهمی گفت:

  عالی بود از لحاظ ساده نوشتن و همچنین سیلابس مناسبی که انتخاب شده بود

 4. محمد گفت:

  سلام
  بهتر بود از معایبش هم صحبت میشد. ولی در کل بسیار عالی بود. در یک مورد شناسایی سخت افزار با چیپست pl2303 با ویندوز خیلی اذیت کرد و در نهایت هم نشد. اما در لینوکس به محض اتصال شناسایی شد‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخشی از آمار خدمات وب رمز

تعداد خدمت ارائه شده

70000
خدمات هاست و سرور
220000
خدمات ثبت دامنه
450
پروژه طراحی سایت
150
پروژه سئو سایت

در وب‌رمز رضایت مشتریان اولویت ماست

کارفرمایان در مورد ما چه می‌گویند

خانم مهندس درفشی

خانم مهندس درفشی

مدیر سایت "آژانس ارتباطات دان"
آقای مهندس منظمی

آقای مهندس منظمی

مدیر "هلدینگ گام"
خانم مهندس اسدی

خانم مهندس اسدی

مدیر دیجیتال مارکتینگ "ایران ادونچر"
آقای مهندس طالب زاده

آقای مهندس طالب زاده

مدیر مجموعه مهاجرتی - تحصیلی "کانادا از ایران"

برخی برندها که افتخار خدمت به آنها را داشتیم

جایگاه برند معظم شما اینجاست..

webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers
webramz customers

تعدادآرا: 966 - میانگین: 4.8

رأی شما ثبت شد.