اسمارتی (Smarty) یک Template engine مناسب

اسمارتی یک موتور قالب با ویژگی های جالب است که برای برنامه هایی که با PHP نوشته میشوند.مورد استفاده قرار میگیرد.با توجه به اینکه اسمارتی باعث میشود کد های منطقی برنامه و php به طور ۱۰۰% از html و css جدا باشند یکی از علت هایی است که برنامه نویسان مایل به استفاده از آن میشوند.ما در این مقاله شما را با موتور قالب Smarty و روش نصب آن آشنا خواهیم کرد.

اسمارتی (Smarty) چیست؟

موتورهای تمپلیت (template engine) فراوانی در حال حاضر وجود دارند. از قبیل emplate  Savant PHPTAL ،Smarty و … که میتوان Smarty را از برترین های آنها دانست.

اسمارتی یک template engine – موتور قالب مبتنی بر php – می باشد که امکان طراحی قالب سایت، مجزا از محتوای قابل نمایش سایت را میدهد. در واقع برنامه نویس سایت و طراح قالب نقش های مختلف و مجزا از هم را اجرا می کنند.

اگر با Template engines آشنایی ندارید، باید بدانید که کاربرد اصلی آن اینست که به سازندگان سایت اجازه می دهد front-end code را از back-end code جدا کنند.

استفاده از اسمارتی آسان است و برای اجرا به منابع سیستم اضافی نیازی ندارد این موتور همچنین کدهای پی اچ پی را ساده تر و مختصرتر می کند.

اسمارتی از سرعت بالایی به دلایل زیر برخوردار است:

  •  مجزا بودن عملکرد طراح قالب و برنامه نویس: به این صورت که در هنگام تغییر قالب سایت و یا اجزای منطقی سایت هیچ تاثیری بر روی یکدیگر نخواهند گذاشت.
  •  کامپایل دستورات و کدهای html از طریق اسمارتی به زبان php انجام می شود و اگر تغییراتی در کدها ایجاد شود، فقط و فقط تغییرات کامپایل می شوند که این مورد نیز باعث افزایش سرعت سایت می شود.
  •  استفاده از Caching در اسمارتی نیز در سرعت بالای آن موثر است.

طراح قالب لازم نیست دستورات php را بشناسد، بلکه با اسمارتی می تواند قالب را از طریق ترکیب تگهای html و تگ های قالب به فرمت قابل نمایش مورد نظر تبدیل کند و اسمارتی خود، کامپایل را انجام می دهد.

اسمارتی با تمام سرورهای لینوکس وب رمز سازگاری دارد.

Smarty از Php و Zend Engine بهره میگیرد و برنامه ها را با کمترین زمان ممکن اجرا میکند زیرا اسمارتی یکبار الگو را کامپایل میکند و تا زمانی که الگو تغییری نکند، دیگر نیاز به کامپایل آن ندارد، از طرفی Smarty از Caching به نحو احسنت بهره گرفته است.

اسمارتی یک چارچوب نرم‌افزاری تحت وب نیست، همچنین شباهتی به معماری MVC ندارد و سازوکاری متفاوت از چارچوب‌های نرم‌افزاری مانند چارچوب Zend، cakephp، جوملا و سایر چارچوب‌هایی که برای پی‌اچ‌پی به کار می‌روند، دارد.

پیشنهاد وب رمز: ۹ تقویم PHP عالی و هوشمند است!

نحوه نصب و استفاده از اسمارتی

Smarty- اسمارتی - نحوه نصب و استفاده از اسمارتی

برای دریافت آخرین نسخه اسمارتی میتوانید جدیدترین پکیج که شامل آخرین تغییرات نیز میباشد را از اینجا دریافت کنید.

برای نصب آن به شکل زیر عمل می کنیم:

پس از دانلود اسمارتی و اکسترکت کردن آن، فولدر libs آن را در public_html آپلود می کنیم.

یک فایل php.ini در مسیر public_html بسازید و خط زیر را در آن قرار دهید:

include_path = /home/username/public_html/libs/

به جای username نام کاربری سی پنل خود را قرار دهید.

حال لازم است در فایل های php که می سازید این دستور را برای استفاده کتابخانه های اسمارتی قرار دهید:

require ‘/home/username/public_html/libs/Smarty.class.php’;

به جای username نام کاربری سی پنل خود را قرار دهید.

در public_html یک فایل index.php بسازید و یا میتوانید از فایل index.php در فولدر demo اسمارتی برای نمونه استفاده کنید.

 

 

رتبه: 4.8 از 966 رأی

برچسب ها :

منبع : siteground.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.